Będą dotacje na fotowoltaikę dla Urzędowa i solary dla Zakrzówka. Rozstrzygnęło losowanie

Aktualności
Czcionka

Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia informowaliśmy, że 6 wniosków o dotacje na instalacje OZE złożonych przez nasze samorządy zostało wybranych do realizacji. Wczoraj dołączyły do nich kolejne dwa - z gminy Urzędów (fotowoltaika) i gminy Zakrzówek (solary). Zdecydowało o tym losowanie.

Po grudniowym rozstrzygnięciu w konkursie dotyczącym działania 4.1 "Wsparcie wykorzystania OZE Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020" pula środków przeznaczonych na ten cel nie została w pełni rozdysponowana. Zostało jeszcze niemal 50 mln zł. Zarząd Województwa zdecydował, że środki te zostaną rozdzielone w drodze losowania. Taką formę rozstrzygnięcia przewidywał regulamin konkursu.

Losowanie odbyło się 4 stycznia w Urzędzie Marszałkowskim. Uczestniczyli w nim przedstawiciele większości zainteresowanych samorządów.


Zobacz też:
Sześć naszych samorządów otrzyma dofinansowanie z RPO na instalacje OZE


Szczęście uśmiechnęło się do 18 samorządów, a wśród nich do wspomnianych Urzędowa i Zakrzówka. Jeżeli chodzi o Urzędów, to będzie to drugi projekt, który uzyska dofinansowanie w tym konkursie. Ten dotyczy montażu instalacji fotowoltaicznych (wartość projektu 2 651 499,22 zł, dofinansowanie - 1 892 442,11 zł). W przypadku Zakrzówka chodzi o II etap montażu kolektorów słonecznych (wartość zadania - 3 916 228,20 zł, 2 908 802,00 zł). Pierwszy został zrealizowany przy udziale środków z poprzedniego okresu programowania.

Ci z wnioskodawców którzy nie uzyskali wsparcia w ramach dotychczasowych konkursowych rozstrzygnięć jeszcze mają na to szansę. Po realizacji już zaakceptowanych wniosków zostaną pewnie poprzetargowe oszczędności, które też będą rozdzielone. Po drugie urzędnicy zabezpieczyli 43 mln zł na ewentualną procedurę odwoławczą dla tych samorządów, które nie zgadzają się z już podjętymi decyzjami konkursowymi.

 

Na zdjęciu: W rolę "sierotki" która wylosowała szczęśliwców wcieliła się Dagmara Nocuń, zawodniczka MKS Selgros Lublin, aktualnego Mistrza Polski w piłce ręcznej kobiet. Fot. Dawid Czarniecki / Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego