Dzisiaj na Lubelszczyźnie niewykluczone burze i grad

Aktualności
Czcionka

Od wczoraj z zachodu na wschód kraju przemieszcza się chłodny front, który cieplejsze powietrze polarnomorskie zastępuje chłodniejszym z północnego-zachodu. To warunki sprzyjające powstawaniu burz. Jak zapowiadają Lubelscy Fani Pogody mogą one wystąpić także na Lubelszczyźnie.

Podczas zjawisk burzowych możliwe są silne, lokalnie niszczące porywy wiatru o prędkości powyżej 100 km/h. Możliwy jest także grad o średnicy od 1 cm do 3 cm w szczególności, gdy pojawią się superkomórki burzowe.

- Burze nad region powinny dotrzeć popołudniu, bądź w porze późno popołudniowej. Najpierw mogą pojawić się nad zachodnią, północno-zachodnią, południowo-zachodnią częścią województwa lubelskiego – zapowiadają LFP. - Nie można wykluczyć superkomórek burzowych, jak i też nieco większej struktury bądź struktur liniowych, w które mogą być wbudowane superkomórki burzowe. Podczas przechodzenia ich możliwe są silne, gdzieniegdzie niszczące porywy wiatru przekraczające 90 km/h. Istnieje całkiem spore ryzyko gradu o średnicy od 1 cm do 3 cm – przestrzegają prowadzący pogodowy portal.

Nie jest ono wielkie, ale istnieje też ryzyko uformowania się w województwie lubelskim 1-2 trąb powietrznych.

 

Bieżącą sytuację pogodową możecie śledzić klikając tutaj.

 

foto ilustracyjne picabay.com