Nie bądź obojętny oddaj krew z FML. Wczoraj ruszyła akcja krwiodawstwa

Aktualności
Czcionka

W poniedziałek (7 sierpnia) w kraśnickim oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa było nieco gwarniej niż zwykle. Podobnie powinno być też w kolejnych dniach tego tygodnia. To za sprawą Forum Młodych Ludowców Powiatu Kraśnickiego i zorganizowanej przez nich akcja zbiórki krwi.

- Nasza akcja co roku cieszy się sporym zainteresowaniem, w szczególności wśród członków naszej organizacji, ale nie tylko. Do przyłączenia się do nas zachęcamy wszystkich mieszkańców powiatu kraśnickiego. Sam co roku staram się oddawać – mówi Jerzy Kazula, prezes FML w powiecie kraśnickim. - W tym roku naszą akcje wsparło wiele osób i instytucji, dzięki czemu dla jej uczestników mamy ciekawe pamiątki i nagrody. Wśród tych który zdecydują się razem z nami oddać krew rozlosujemy m.in. piłkę z autografem Zbigniewa Bońka ufundowaną przez PZPN, płyty i koszulki przekazane przez zespół Pawkin, karty z podpisami polskich skoczków narciarskich, czy plakat z autografami zespołu Lemon, który podarował nam starosta Andrzej Maj – dodaje Kazula.

 

 

Akcja odbywa się w lecie, czyli w czasie, gdy zapotrzebowanie na krew jest zwiększone.

- Krwi w okresie letnim, ze względu na zwiększoną ilość wypadków komunikacyjnych, różnych zdarzeń w rolnictwie i jednocześnie mniejszą liczbę osób zgłaszających się do punktów krwiodawstwa, brakuje. Każda kropla krwi jest na wagę złota. Akcje takie ja ta są więc niezwykle cenne, dlatego przyłączam się do apelu o oddawanie krwi, o włączenie się w to przedsięwzięcie. To nic nie kosztuje, jedynie trochę czasu, a możemy pomóc w ratowaniu czyjegoś życia – podkreśl dr Marek Kos, dyrektor Szpitala Powiatowego w Kraśniku.

Młodzi Ludowcy do dzielenia się darem życia zachęcają już od 17 lat. Wśród tych którzy akcję inicjowali i biorą w niej udział do tej pory jest starosta kraśnicki Andrzej Maj.

- Przez te lata udało na się zebrać już ponad 500 litrów krwi. Cieszę się, że zarówno grono uczestników akcji oraz organizacji i instytucji, które pomagają nam w jej promowaniu, zachęcają do krwiodawstwa, jest tak duże – mówi Andrzej Maj.

 

 

Kraśnickie Regionalne Centrum Krwiodawstwa, by wziąć udział akcji FML-u, odwiedzają zarówno ci którzy bywają tu regularnie, jak również osoby, które debiutują w roli krwiodawców.

- Pierwszy raz oddawałam krew, ale nie było jakichś obaw. Możliwość pomocy komuś to bardzo fajne uczucie. Oddając krew dzielimy się tym, czego nie można kupić. Myślę, że każdy powinien spróbować chociaż raz. W moim przypadku na pewno będą kolejne – zapowiada pani Ewelina.

Akcja zbiórki krwi zorganizowana przez FML potrwa do 11 sierpnia. Krew można oddawać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, mieszczącym się przy al. Niepodległości 25 w dzielnicy fabrycznej Kraśnika, w godzinach 7:00-12:00