Do Urzędowa przyjeżdżają miłośnicy astronomii

Aktualności
Czcionka

W dniach 10-13 sierpnia Urzędów po raz IV będzie gospodarzem oraz współorganizatorem XXI Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii OZMA 2017. W programie imprezy zaplanowano m.in. wykłady, prezentacje, wystawy oraz obserwacje astronomiczne. Będzie też pokazowy start rakiety.

Koło Miłośników Astronomii im. J. Heweliusza z Urzędowa poprzednie takie imprezy współorganizowało już w latach 1999, 2010 i 2012. Natomiast udział w takich zlotach bierze od 1998 roku.

Od 2005 roku w Urzędowie działa Obserwatorium Astronomiczne, które usytuowane jest na budynku Gminnego Ośrodka Kultury. Działa tu również stacja bolidowa, która do tej dziedziny nauki wniosła wiele ciekawostek.

- Dzięki pracy naszej stacji bolidowej odkryty został m.in. kolejny rój meteorów, opisany w naukowych publikacjach - potwierdza Józef Baran, opiekun urzędowskiego Koła Miłośników Astronomii. Podczas planowanej imprezy nie obędzie się bez prezentacji osiągnięć tutejszego obserwatorium.

Wspomniany zlot, którego głównym organizatorem jest tradycyjnie PPSAE „Grupa Lokalna” - Niedźwiady, to najstarsza, a zarazem najpopularniejsza impreza wśród miłośników astronomii. Organizatorzy do udziału zapraszają zarówno zawodowych astronomów, zaawansowanych miłośników, jak również zupełnie początkujących wielbicieli astronomii.

W programie przewidziano m. in. obserwacje tranzytów egzoplanet, czyli gwiazd, które mają wokół siebie odkryte planety. Będzie też wystawa „Ziemia z kosmosu” prezentująca zdjęcia naszego globu z kilku stacji kosmicznych oraz dużo prelekcji nt. Księżyca.

Ciekawie zapowiada się również planowany na piątek 11 sierpnia (około południa, w zależności od pogody) start rakiety, który przeprowadzony zostanie na gminnym boisku.

- Myślę, że tego typu impreza szczególnie przyciąga osoby interesujące się astronomią. Z pewnością jest również czymś, co wyróżnia nas w powiecie kraśnickim, ale nie tylko – podkreśla Jan Woźniak, burmistrz Urzędowa. - Obserwatorium astronomiczne oraz stacja bolidowa są rzadkością w naszym regionie, a nawet w naszym kraju. Dodam jeszcze, że Urzędów właśnie dzięki temu jest obecny na mapie Europy, a nawet świata. Wszystkie bowiem informacje, jakie zapisywane są na naszej stacji boilidowej, analizowane są w wielu miejscach na świecie, które zajmują się astronomią – dodaje burmistrz J. Woźniak.

W imprezie chęć uczestnictwa zadeklarowało ponad 70 uczestników z różnych krańców Polski, w tym. m in. z Bydgoszczy, Koszalina, Białegostoku, czy Żywca. Gościł też u nas będzie aktor Teatru Narodowego w Warszawie, Lech Dyblik, który m.in. wystąpi z koncertem rosyjskiej piosenki poetyckiej.

Koordynatorem imprezy jest opiekun Koła Miłośników Astronomii im. J. Heweliusza z Urzędowa – Józef Baran.

 

Program imprezy dostępny jest na stronach internetowych:

http://gokurzedow.pl/informujemy/zaproszenie-na-ozma-xxi/

www.ppsae.pl

www.astropolis.pl