Kraśnikowi grozi społeczno-gospodarcza zapaść? Według PAN jest takie zagrożenie

Aktualności
Czcionka

Jak informuje serwis samorządowy Polskiej Agencji Prasowej niemal połowie z 255 średnich miast w Polsce grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe. Takie dane to efekt analizy przeprowadzonej przez Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Bardzo wysoko na tej liście znajduje się Kraśnik.

Na czele listy miast z największym nasileniem problemów społeczno-gospodarczych sporządzonej przez PAN jest miasto Prudnik w woj. opolskim. Drugie miejsce zajmuje Hajnówka (województwo podlaskie), a trzecie są Bartoszyce (województwo warmińsko-mazurskie). Niestety my też nie mamy się z czego cieszyć. Kraśnik sklasyfikowany został na miejscu 10. Najwyżej spośród miast Lubelszczyzny.

Problemy z jakimi borykają się miasta ujęte w zestawieniu przygotowanym przez naukowców to m.in. spadek liczby ludności spowodowany niżem demograficznym, ale także odpływem ludzi młodych i wykształconych. To z kolei związane jest z niekorzystną sytuacją gospodarcza i trudnościami ze znalezieniem pracy.

Wspomniane badanie zostało przeprowadzone na potrzeby Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju opracowanej przez rząd. Ministerstwo Rozwoju chce na wsparcie ośrodków sklasyfikowanych przez PAN jako te którym grozi utrata funkcji i w których występuje mocno niekorzystna sytuacja społeczno-gospodarcza przeznaczyć ponad 2,5 mld zł. Pieniądze te mają trafiać do wskazanych miast w drodze specjalnie dedykowanych konkursów, na wkład własny do projektów unijnych oraz w formie pomocy publicznej dla nowych inwestorów.

 

Więcej na ten temat w Serwisie Samorządowym PAP