Powiatowe dożynki w deszczu i rytmach disco polo

Aktualności
Czcionka

Niestety pogoda nie sprzyjała powiatowemu świętowaniu dożynek w niedzielne popołudnie. Mimo to wielu mieszkańców powiatu przybyło na stadion „Tęczy”, by razem z rolnikami podsumować tegoroczne plony i pobawić się w rytmach disco polo.

Początek dożynek to msza św. w podziękowaniu za tegoroczne plony. Po niej odbyła się część oficjalna na stadionie kraśnickiej „Tęczy”. Tym razem w rolę gospodarzy wcielili się starosta Andrzej Maj i wójt gminy Kraśnik Mirosław Chapski.

- Możemy  śmiało powiedzieć, że blisko jedna trzecia mieszkańców powiatu kraśnickiego jest związana z rolnictwem. Pracuje na roli i z tej ciężkiej pracy się utrzymuje. Dlatego coroczne dożynki są świętem i mają wyjątkowy charakter. Święto plonów jednoczy wszystkich ludzi polskiej wsi – mówił na początku starosta.

 

 

- Mimo różnych kryzysów, klęsk żywiołowych, złej koniunktury gospodarczej polska wieś się nie poddaje, a produkcja żywności o tak wysokiej jakości to powód do dumy i satysfakcji. Święto plonów to czas na modlitwę, na dożynkowy korowód, na wyróżnienia dla rolników i ludzi związanych z wiejską społecznością. Ale to też chwila na zasłużony odpoczynek i relaks – mówił o sensie świętowania Andrzej Maj.

Swoje życzenia do rolników skierowali także m.in. kraśniccy parlamentarzyści.

- Rolnictwo to jest ten dział gospodarki, który daje nam bezpieczeństwo żywnościowe. Chciałbym wam drodzy rolnicy podziękować za wasz trud, bo praca rolnika to nie jest praca od 7 do 15. To jest praca praktycznie przez całą dobę, często w święta. Wasz los zależy nie tylko od Najwyższego, ale też od aury a przede wszystkim od waszej ciężkiej pracy. Chciałbym wam za tę pracę podziękować – mówił wiceminister i poseł Jarosław Stawiarski.

- Kłaniam się nisko rolnikom powiatu kraśnickiego. Nikogo nie trzeba przekonywać jak ważna jest praca rolników, pszczelarzy, sadowników. Z owoców tej pracy korzystamy wszyscy. Wykonujecie ciężką i odpowiedzialną pracę. Żywicie, ale nie tylko. Bez waszej pracy nie byłoby rozwoju naszych małych ojczyzn – gmin i powiatów za co serdecznie wam dziękuję – mówił poseł Wojciech Wilk.

W czasie dożynek wyróżniającym się rolnikom wręczono medale i wyróżnia: zarówno te ministerialne, ale i powiatowe. Podsumowano także powiatowe konkursy na ogrody przydomowe i gospodarstwa. Rozstrzygnięto również konkursy na wieńce dożynkowe. Pogoda sprawiła, że nie było zbyt wiele okazji do ich podziwiania, a w tym roku było co oglądać, co potwierdziło jury konkursu wieńcowego.

 

 

Za najładniejszy wieniec w kategorii tradycyjnej jury uznało ten z Kolonii Boby gm. Urzędów. Drugie miejsce zajął wieniec wykonany w Suchodołach gm. Gościeradów przez Koło Gospodyń Wiejskich z tej miejscowości, a trzecie wieniec z Bliskowic. W kategorii wieńca nowoczesnego trzecie miejsce zajął wieniec z Marianówki gm. Wilkołaz, drugie miejsce ten reprezentujący Rudnik II gm. Zakrzówek, a za najładniejszy jury uznało dzieło Koła Kobiet Aktywnych z Bliskowic gm. Annopol.

Dużym zainteresowaniem w trakcie dożynek cieszyły się stoiska promocyjne gmin, gdzie można było poznać ich historię, dowiedzieć się o tym co gminy mają najlepszego, ale przede wszystkim spróbować regionalnych specjałów kuchni i nie tylko. Jury miało nie lada orzech do zgryzienia, bo gminy bardzo się postarały organizując swoje stoiska. Za najlepsze uznano ostatecznie trzy przygotowane przez gminy: Kraśnik, Zakrzówek i Dzierzkowice.

 

 

Dożynki to przede wszystkim zabawa. Nie zabrakło jej w niedzielę. Na scenie prezentowały się zespoły rodzime, ale także goście z Węgier. Gwoździem dożynkowej zabawy była gala disco polo, która rozgrzała zziębniętą i przemoczoną deszczem publiczność.

A jak świętowano w niedzielę w Kraśniku możecie zobaczyć na naszych zdjęciach.