Tomasz Grębski, matematyk z „Reja”, nagrodzony tytułem Profesora Oświaty

Aktualności
Czcionka

O panu Tomaszu za sprawą jego sukcesów w zaszczepianiu pasji do matematyki młodym ludziom i pomysłów jak sprawić, by ta dziedzina wiedzy była bardziej przystępna pisaliśmy już wielokrotnie. Jego osiągnięcia zostały docenione także przez władze oświatowe. Tomasz Grębski, jako pierwszy nauczyciel z powiatu kraśnickiego, został uhonorowany tytułem Profesora Oświaty.

- Każdy, kto poznał pana profesora Tomasza Grębskiego, czy to z perspektywy „szkolnej ławy”, czy z perspektywy zawodowej, potwierdzi, że ten tytuł przyznano właściwej osobie. Profesjonalizm, sumienność, życzliwość, ogromna wiedza matematyczna, publikacje, wykłady na uczelniach wyższych i szerokie zainteresowania – to cechy i działania które z pana Tomasza czynią osobę nietuzinkową, osobę, która zasługuje na zaszczytny tytuł Profesora Oświaty – mówi Krzysztof Staruch, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku w której pracuje wyróżniony matematyk.

Profesor oświaty to honorowy tytuł przyznawany nauczycielom z co najmniej 20-letni stażem pracy w zawodzie nauczyciela i co najmniej 10-letni okres pracy jako nauczyciel dyplomowany przez ministra edukacji narodowej w uznaniu ich znaczącego dorobku zawodowego. W ciągu minionych 8 lat trafił on jedynie do 153 osób.

Tomasz Grębski, który w tym roku dołączył do tego grona, to nie tylko osoba o ogromnej wiedzy w dziedzinie w której się specjalizuje, ale, co niezwykle ważne w pracy nauczyciela, potrafi ją w bardzo przystępny sposób przekazywać i ma bardzo dobry kontakt z młodzieżą. Co roku kilkunastu jego uczniów uzyskuje wyniki powyżej 90%, jak również wyniki 100% podczas matury z matematyki. Dzięki pomocy i prowadzonym zajęciom dodatkowym jego podopieczni osiągają świetne wyniki w konkursach i olimpiadach matematycznych, często, jeszcze przed maturą zdobywając indeksy na uczelnie wyższe.

 

 

Co ważne z wiedzy pana Tomasza i umiejętności jej przekazywania korzystać mogą nie tylko uczniowie szkoły w której pracuje, ale w zasadzie każdy zainteresowany. Od kilku lat prowadzi prowadzi bowiem portal matematyczny „The Mathteacher” (www.tomaszgrebski.pl) na którym zamieszcza arkusze maturalne wraz z rozwiązaniami, lekcje wideo, ciekawostki matematyczne. Portal, z którego korzystać można bezpłatnie, codziennie odwiedza kilka tysięcy osób.

Matematykę popularyzuje i swoją wiedzą dzieli się także poprzez kanał na YouTube oraz Fan Page na Facebook’u. Ma ponadto na swoim koncie wiele artykułów w cenionych czasopismach, a także wydawnictwa książkowe. Warto wspomnieć chociażby o dwóch ostatnich jego książkach. Pierwsza to zbiór zadań „Podstawienie zmiennej pomocniczej w równaniach i nie tylko” przeznaczony dla uczniów chcących rozwijać swą wiedzę matematyczną, przygotowujących się do udziału w konkursach i olimpiadach matematycznych, a druga to „Porady i wskazówki, których nie ma w tablicach maturalnych” zawierająca wiele bardzo praktycznych wskazówek wraz z przykładami zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym.

Nasz Profesor Oświaty swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się także z innymi nauczycielami. Bierze udział i wygłasza referaty na różnego rodzaju sympozjach, konferencjach i warsztatach dla nauczycieli, studentów oraz nauczycieli akademickich.

- Matematyka to moja pasja i lubię jej uczyć. Bardzo się cieszę jak widzę, że uczniowie też zaczynają rozumieć ten przedmiot, zaczynają go lubić i widzą zastosowanie matematyki w życiu codziennym i jej ogromne znaczenie. Nagroda jest oczywiście też pewnym podsumowaniem dotychczasowych osiągnięć i to nie tylko czysto osobistych, ale także osiągnięć uczniów, współpracy z nauczycielami, dyrekcją szkoły czy organem prowadzącym jakim jest Starostwo. Jak widać wszystkie te czynniki zadziałały - podkreśla Tomasz Grębski. - Na pewno nagroda taka to również potężna motywacją do dalszej pracy, ale ja zawsze lubiłem i nadal lubię swoją pracę, więc motywacja do tego gdzieś we mnie i tak była, jest i będzie. Nagroda ta pokazuje również inną ważną rzecz, że nie musimy mieszkać w dużym mieście, aby osiągać sukcesy i być zauważonym – dodaje kraśnicki nauczyciel.


Zobacz też:
Tomasz Grębski na pomoc uczącym się matematyki, czyli porady i wskazówki, których nie ma w tablicach maturalnych
Rey Christmas, czyli nauczyciele z "Reja" śpiewają "Dzień jeden w roku". Wideo
Tomasz Grębski, matematyk z Reja, wydał zbiór zadań
Uczniowie z Reja zaprezentowali swoje artystyczne talenty. Foto, Wideo
Nauczyciel z "Reja" Tomasz Grębski opowie o muzyce okiem matematyka
Piękno pod stopami kraśniczan i nie tylko


Gratulujemy wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów.

Paweł Bieleń