Ostrzeżenie o silnym wietrze 2 stopnia dla Lubelszczyzny na dzisiejszy wieczór i noc

Aktualności
Czcionka

Dzisiaj (5 października) przez Polskę szybko przesuwa się aktywny niż z układem frontów atmosferycznych. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wieczorem dotrze on nad północną część Mazowsza, a następnie przesunie się w kierunku Włodawy, a więc nad Lubelszczyznę. Najsilniejsze porywy wiatru prognozowane są na południe od toru przemieszczania się aktywnego niżu.

IMGW już wczoraj wieczorem wydał pierwsze ostrzeżenia o silnym wietrze dla zachodniej i centralnej Polski, a dzisiaj rano kolejne ostrzeżenia dla województw południowych i południowo-wschodnich.

- W nocy z 5 na 6 października najsilniejsze porywy wiatru wystąpią początkowo w centrum kraju lokalnie do 115 km/h, a na południu i południowym-wschodzie do 100 km/h. Silne porywy wiatru, miejscami intensywne opady deszczu (od Pomorza Zachodniego przez Kujawy, Mazowsze po Podlasie i północną Lubelszczyznę) oraz lokalne burze mogą powodować znaczne szkody. Wystąpi także znaczny spadek ciśnienia, a potem szybki wzrost, co może także wpływać na pogorszenie warunków biometeorologicznych – przestrzegają synoptycy IMGW.

Ostrzeżenie o silnym wietrze 2 stopnia dla Lubelszczyzny obowiązuje od godziny 21:00 5 października do godziny porannych, 6:00 – 7:00, 6 października.

Nad ranem niż ma opuścić Polskę i przesunąć się na pogranicze Białorusi z Ukrainą.

 

Informacja za IMGW-PIB

foto ilustracyjne pixabay.com