Urzędów wesprze finansowo pomorską gminę Brusy poszkodowaną przez sierpniową nawałnicę

Aktualności
Czcionka

Podczas wrześniowej sesji Rady Miejskiej w Urzędowie radni jednogłośnie zdecydowali o wsparciu gminy Brusy (powiat chojnicki) poszkodowanej przez nawałnicę, która nad terenem północnej Polski przeszła w połowie sierpnia tego roku. Na konto pomorskiego samorządu trafi dotacja celowa w wysokości 5 tys zł.

Z apelem o pomoc finansową dla powiatu chojnickiego, jeszcze w sierpniu, do wszystkich samorządów z terenu naszego powiatu zwrócił się starosta chojnicki Stanisław Skaja. Jak na razie przekazać ją zdecydował się Urzędów. Wsparcie finansowe trafi do jednej ze wskazanych przez powiat chojnicki gmin.

- Jedną z najbardziej poszkodowanych gminy okazała się gmina Brusy, którą zdecydowaliśmy się wesprzeć. Wypracowaliśmy stawkę pomocy w kwocie 5 tys. zł, która po zawarciu porozumienia zostanie przekazana na konto tej gminy - informuje Marek Przywara, przewodniczący Rady Miejskiej w Urzędowie - Nie jest to może jakaś znacząca pomoc, powiedziałbym, że raczej symboliczna, ale tylko w naszym województwie jest ponad 200 gmin i gdyby każda z nich zaoferowała takie wsparcie, to byłaby to już kwota milion złotych – zaznacza przewodniczący Przywara.

Mieszkańcy gminy Brusy w wyniku nawałnicy która przetoczyła się przez jej teren w nocy z 11 na 12 sierpnia, znaleźli się w dramatycznej sytuacji. Żywioł zniszczył i odebrał wielu ludziom dorobek ich życia. Na około 3300 budynków mieszkalnych ponad 800 zostało poważnie uszkodzonych. Swoje domy musiało opuścić ponad 50 rodzin. Odnotowano również liczne straty w budynkach gospodarczych (ponad 1050 zgłoszeń). Wystąpiły niewyobrażalne straty w uprawach rolnych i leśnych. Gmina Brusy jest najbardziej poszkodowaną gminą pod względem uszkodzeń domostw mieszkańców w województwie pomorskim. Część zniszczeń udało się naprawić, jednak skutki niszczycielskiego żywiołu będą odczuwalne jeszcze przez długi czas.

 

 

- Jesteśmy pod wielkim wrażeniem takiej solidarności samorządowej – podkreśla Mariola Rodzeń, sekretarz Gminy Brusy. – Pomoc płynie do nas z różnych stron Polski. Wspierają nas zarówno bogate gminy i miasta oraz te biedniejsze. Od jednego z samorządów otrzymaliśmy pomoc w wysokości 2,5 tys. zł, jednak i taką ofiarność cenimy. Sami nie należymy do bogatych gmin, więc doceniamy to jeszcze bardziej - dodaje sekretarz Rodzeń.

Zanim nastąpi formalne przekazanie wsparcia z Urzędowa dla pomorskiej gminy, samorządy muszą podpisać stosowne porozumienie, które aktualnie jest przygotowywane. Na jego mocy do Brus trafi dotacja celowa na remont gminnej infrastruktury drogowej uszkodzonej po nawałnicy.

Istnieje również możliwość indywidualnego wsparcia tego samorządu. Każdy kto jest w stanie pomóc może dokonywać dobrowolnych, indywidualnych wpłat na rachunek bankowy Gminy Brusy nr 38 8144 0005 2005 0500 3400 0001.