OSP ze Stróży świętowała 90 lat działalności. Foto

Aktualności
Czcionka

„Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” - już od 90 lat kierując się tym hasłem w Stróży działają strażacy ochotnicy. Minionej niedzieli, 22 października, tamtejsza OSP świętowała jubileusz istnienia jednostki. Uroczystości były także okazją do przekazanie jednostce nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego oraz sztandaru.

Inicjatywa utworzenia Ochotniczej Straży Ogniowej w Stróży zrodziła się w grudniu 1926 roku i wyszła od mieszkańców sołectw Stróża, Słodków Pierwszy, Słodków Drugi, Słodków Trzeci i Karpiówka. Pierwszy zarząd organizacji wybrano i powołano 15 marca 1927 roku, a prezesem został Bogusław Targowski. Pierwsze wyposażenie jakie zakupiła jednostka to ręczna sikawka, 5 bosaków, drabina, dwukołowa beczka konna i kilka odcinków węży. Od tamtego czasu bardzo dużo się zmieniło. Od 20 lat stróżańska OSP należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, ściśle współpracuje z Państwową Strażą Pożarną. Bierze udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych na terenie swojej gminy i poza nią, aktywnie uczestniczy w życiu społecznym, kulturalnym i sportowym swojej miejscowości i gminy.

 

 

Jubileuszowe uroczystości były okazją do podziękowania wszystkim byłym i obecnym strażakom ochotnikom, którzy zapisali się w 90-letniej historii jednostki, za ich ofiarną służbę, ich rodzinom oraz wszystkim, którzy wspierali działalności organizacji. Przy tej okazji zasłużonym strażakom wręczono medale i odznaczenia.

 

 

Jak wspomnieliśmy na wstępie, w niedzielę w Stróży świętowano nie tylko jubileusz istnienia OSP, ale także przekazanie jednostce nowego sztandaru oraz średniego wozu bojowego.

 

Więcej informacji na temat strażackiego święta w Stróży będzie można przeczytać w najbliższych numerach Głosu Kraśnickiego i Gońca Gazety Powiatowej. Fotorelację z wczorajszej uroczystości odnaleźć można natomiast tutaj.