Pomnik smoleński będzie w nowym miejscu

Aktualności
Czcionka

Prawdopodobnie na przeciwko kościoła Matki Bożej Bolesnej u zbiegu ulic Balladyny i Słowackiego na prawie 100 metrowej działce stanie pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. Zmieni się projekt pomnika - prawdopodobnie jego motywem przewodnim ma być osoba prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Skąd zmiana miejsca pomnika? Już na wiosnę tego roku, kiedy rozmawialiśmy z przedstawicielem Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Kraśniku sugerował on, że wybór miejsca dla pomnika nie jest przesądzony.

- Czy to będzie to miejsce tego do końca jeszcze też nie wiemy. Rozmawiamy w komitecie na ten temat dosyć często i sprawa nie jest do końca przesądzona. Bierzemy pod uwagę wszystkie lokalizacje jakie się pojawiają. Wsłuchujemy się tutaj w głos mieszkańców, które do nas docierają – powiedział nam w kwietniu 2017 roku przedstawiciel komitetu.

Rezygnacja z lokalizacji w "alei dębowej" wiąże się głownie z planami dotyczącymi przebudowy ul. Urzędowskiej, w związku z czym pomnik mógłby sie tam nie zmieścić.

A dlaczego akurat u zbiegu ul. Balladyny i Słowackiego?

- W okolicach tego miejsca od wielu lat kultywuje się pamięć o tym wydarzeniu. Jest też sąsiedztwo kościoła a samo miejsce jest dosyć eksponowane - tłumaczy Jan Albiniak, przewodzący komitetowi budowy pomnika.


Czytaj więcej:

Pomnik smoleński jeszcze w tym roku. Tylko gdzie?

Dziś sesja rady miasta. Radni m.in. uchwalą budżet na 2015 rok i zajmą się pomnikiem smoleńskim


Pomnik ma stanąć na miejskiej działce, która ma ok. 97 metrów kwadratowych, leżącej na samym rogu pasa zieleni tuż za blokami SM "Metalowiec".

- Ta działka świetnie się do tego nadaje a trudno byłoby znaleźć dla niej lepsze przeznaczenie - dodał Jan Albiniak.

Zanim pomnik powstanie musi przejść całą procedurę. Obecnie trwają prace nad nowym projektem.

- Projekt musi być zupełnie różny, bo będzie znajdował się w nowej przestrzeni i musi zostać do niej dopasowany. To zupełnie inne miejsce, inne otoczenie i uwarunkowanie - tłumaczy Jan Albiniak.

Jego autorem będzie ten sam artysta, który projektował poprzednią wersję pomnika czyli pochodzący z Kraśnika rzeźbiarz Andrzej Krawczak. Członkowie komitetu liczą, że do końca tego roku uda się zakończyć prace nad projektem a w przyszłym postawić monument. Jak będzie wyglądał? Najprawdopodobniej w nowej wersji uwypuklona ma zostać postać prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ma być także krzyż i tablica z nazwiskami osób, które zginęły w katastrofie.

Czy pomnik zostanie odsłonięty na rocznicę katastrofy 10 kwietnia?

- Przy bardzo sprzyjających okolicznościach jest taka szansa. Natomiast tak jak wielokrotnie podkreślałem nie jesteśmy zobligowani żadnym terminem - stwierdził Jan Albiniak.

Zanim zacznie się sama budowa potrzebne będzie przejście przez wszystkie procedury m.in. uzyskanie pozwolenia na budowę. Kwota zebrana do tej pory przez komitet powinna wystarczyć do wybudowania pomnika.