Wykazali się wiedzą o parlamentaryzmie, pojechali zwiedzić Sejm RP

Aktualności
Czcionka

Czy Prezydent posiada inicjatywę ustawodawczą? W którym roku ustanowiono konstytucję Nihil Novi i co ona stanowiła? Co to jest bierne prawo wyborcze i w jakim wieku się je uzyskuje w przypadku wyborów do Sejmu i Senatu? Wymień przynajmniej 5 ministrów obecnej kadencji wraz z ministerstwem które objęli. W jakich miastach poza Warszawą obradował w przeszłości Sejm? - na takie między innymi pytania musieli odpowiedzieć uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy zdecydowali się wziąć udział w konkursie do którego zaprosił ich kraśnicki parlamentarzysta, poseł Wojciech Wilk.

Z zaproszenia do udział w konkursie pod hasłem „Co wiesz o polskim parlamentaryzmie?” skorzystało prawie 80 uczniów z 5 szkół z terenu powiatu kraśnickiego - kraśnickich Zespołów Szkół nr 1 i 2, Zespołu Szkół w Annopolu, kraśnickiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego oraz Zespołu Szkół z Wólki Gościeradowskiej. Jak się okazało test który musieli rozwiązać wcale nie był łatwy. Trudności sprawiły m.in. pytania dotyczące Vacatio Legis oraz tego do kogo trafia ustawa po pierwszym pozytywnym głosowaniu nad nią w Sejmie - do Senatu, Prezydenta, czy odpowiedniej komisji.

 

 

Ci którzy dobrze poradzili sobie ze sprawdzianem wiedzy na temat polskiego parlamentaryzmu w nagrodę pojechali na wycieczkę do Sejmu RP. W wyjeździe do Warszawy, który miała miejsce w piątek 1 grudnia, udział wzięło 40 uczniów (piątka z zaproszonych nie mogła w nim uczestniczyć). Większość to przedstawiciele „Reja” i „Górki”, ale każda ze wspomnianych szkół miała swoich reprezentantów wśród laureatów konkursu.

- Bardzo cieszę się, że konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów. Serdecznie dziękuję dyrekcjom placówek oraz nauczycielom historii za pomoc. To bardzo dobrze, że młodzież interesuje się tym jak funkcjonuje nasze państwo, zna najważniejsze jego organy, wie w jaki sposób i kto podejmuje najważniejsze decyzje mające wpływ na naszą Ojczyznę, na nasze życie. Mam nadzieję, że wycieczka do Sejmu jeszcze bardziej rozbudziła ich ciekawość w tym zakresie – mówi poseł Wojciech Wilk, który wcielił się w rolę przewodnika uczestników wycieczki po sejmowym gmachu.

 

 

W gronie zaproszonych na wycieczkę znaleźli się:

- Jakub Baran, Luiza Grinberg, Patryk Knieja, Patrycja Krawczyk, Karol Kuśmierz, Jacek Martusiewicz, Franciszek Rej, Karol Wiśniewski oraz Patrycja Zgardzińska z Zespołu Szkół nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kraśniku,

- Kamil Chyłek, Szczepan Daniel, Tomasz Dyguś, Przemysław Gawrysiak, Emilia Gołoś, Wiktoria Hałabiś, Kacper Janik, Marta Knieja, Dawid Koślak, Jakub Kośniewski, Karol Kot, Bartłomiej Kozik, Maciej Krawiec, Aleksandra Łazan, Patrycja Łojek, Emilia Matysiak, Oliwia Nagajek, Jakub Pokora, Bartłomiej Posyniak, Kamila Rostek, Michał Rozmus, Katarzyna Staruch, Aleksandra Świeboda, Karolina Węcławska, Klaudia Widomska, Michał Rozmus Widz oraz Filip Zugaj z Zespołu Szkół nr 2 im. Mikołaja Reja w Kraśniku,

 

 

- Kamil Kowal, Aleksandra Mazurkiewicz, Magdalena Polak, Hubert Rybak oraz Daniel Tęcza z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Annopolu,

- Weronika Bochen, Kinga Ożóg i Dominika Żuraw z Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Lublinie Filia w Kraśniku,

- Karol Nowak z Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Wólce Gościeradowskiej.

Jak zapowiada poseł Wilk w przyszłym roku będzie kolejna okazja do tego, by wykazać się wiedzą na temat parlamentaryzmu, a w nagrodę będzie można od środka zobaczyć gmach na Wiejskiej w Warszawie.