Edukacja i rekreacja w miejskim lesie

Aktualności
Czcionka

Wokół dzielnicy Fabrycznej Kraśnika znajduje się kilka oznaczonych tras biegowych. Teraz dzięki współpracy Nadleśnictwa i Urzędu Miasta mieszkańcy, którzy biegają czy spacerują po lesie mogą dowiedzieć się więcej o tym co można znaleźć w okolicznym lesie, co wolno, a czego nie powinno robić się w lesie. Przybyło też kilka urządzeń do ćwiczeń.

Trasy biegowe, z których korzystają kraśniczanie funkcjonują na terenie podmiejskiego lasu od wielu lat. Oznaczone zostały w ostatnich latach dzięki inicjatywie MOSiRu. Teraz zostały wzbogacone o nowe urządzenia i tablice, które powstały w ramach projektu dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Trasy biegowe na terenie Kraśnika Fabrycznego zostały wyposażone w tablice edukacyjne, ławki oraz kosze na śmieci a także urządzenia do ćwiczeń na powietrzu w ramach zadania "Projekt edukacji ekologicznej w Nadleśnictwie Kraśnik" – informuje Barbara Zielińska z Nadleśnictwa Kraśnik.

Projekt powstał dzięki umowie podpisanej pomiędzy Nadleśnictwem a Urzędem Miasta w Kraśniku. Dzięki tej współpracy możliwe było umieszczenie m.in. tablic edukacyjnych z których dowiemy się np. jakie ciekawe rośliny rosną w pobliżu, jak długo rozkładają się odpady, jakie skutki może mieć ogień w lesie, o darach lasu, aktywnym wypoczynku na terenach leśnych czy drewnie jako produkcie doskonałym.

- Zarówno pracownicy Nadleśnictwa jak i Urzędu Miasta mają nadzieje że treści zawarte na tablicach wpłyną na świadomość mieszkańców odwiedzających trasy biegowe  każdego dnia. Problem zaśmiecania terenów leśnych jest bowiem uporczywy a jednocześnie kosztowny – mówi przedstawicielka Nadleśnictwa.

Dzięki nowym urządzeniom mieszkańcy będą mogli nie tylko pobiegać po leśnych ścieżkach, ale urozmaicić swoją aktywność o proste ćwiczenia. Podobne urządzenia funkcjonowały już w latach 80 w lesie tuż za osiedlem „Metalowca” leżącym w sąsiedztwie MOSiRu, jednak uległy zniszczeniu i nie zostały odnowione. Teraz ich nowa wersja wraca do lasu.

Pojawiły się też ławeczki czy kosze, co pewnie wpłynie na większą liczbę odwiedzających las ale też na czystość na jego terenie.