Kraśnik, Wilkołaz. Jaśniej i taniej dzięki unijnym pieniądzom

Aktualności
Czcionka

W ubiegłym roku miasto wydało na nowe oświetlenie ponad 500 tys. zł. W najbliższych latach wyda na tę dziedzinę pięć razy więcej z czego ponad 2,5 mln pochodzić będzie  z unijnej dotacji.

W 2017 roku wybudowano w kilku etapach oświetlenie na ulicach: Bojanowskiej, Zachodniej, Węgierskiej, na osiedlu Piaski, ul. Karmelowej oraz na łączniku Widok-Graniczna. Wydano na te inwestycje ponad 570 tys. zł.

W latach 2018-19 Urząd Miasta chce kompleksowo zmodernizować obecnie funkcjonujące oświetlenie na terenie Kraśnika. Złożyło w związku z tym wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w ramach unijnego działania 5.5 Promocja niskoemisyjności, który uzyskał dofinansowanie.

Głównym celem projektu jest zmniejszenie emisji substancji szkodliwych do atmosfery poprzez zmniejszenie wykorzystania energii. Urząd szacuje, że roczne zużycie energii elektrycznej związanej z oświetleniem spadnie o 311656,50 kWh, w związku z czym koszty energii spadną o 149.283,47 zł w sakli roku.

Realizując projekt miasto zamontuje i zmodernizuje szafy sterujące oświetleniem oraz system redukcji mocy, zużycia energii, sterowania oświetleniem ulicznym wraz z wymianą wysięgników, opraw i źródeł światła. W ramach projektu zostanie zmodernizowanych 1048 opraw oświetleniowych w 28 obwodach oświetleniowych na terenie miasta, w których zostanie zastosowane nowoczesne oświetlenie LED.

Dzięki temu na ulicach Kraśnika będzie nie tylko jaśniej ale i oszczędniej i bezpieczniej.

Dodatkowo w ramach projektu zamontowany zostanie także analizator do monitoringu powietrza, dzięki któremu będzie można kontrolować stan powietrza w mieście.

Całkowita wartość oświetleniowego projektu to 3 mln 634 tys. 492 zł z czego dofinansowanie wyniesie 2 mln 516 tys. 250 zł.

Oprócz unijnej dotacji miasto chce także kontynuować oświetlanie miejskich ulic z własnego budżetu w miejscach, które do tej pory nie miały lamp przy jezdniach. I tak w planach jest oświetlenie ulicy Nadstawnej, które będzie realizowane wraz z gminą Kraśnik na której terenie leży większość tej ulicy. 11 ledowych lamp pojawi się w tym roku też na ulicy Żytniej.

Unijne wsparcie  na wymianę lamp uzyskała jeszcze gmina Wilkołaz.

Całkowita wartość tego zadania, które będzie realizowane w tym roku, to ponad 1 mln 400 tys. zł, z czego prawie milion pochodził będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego. O staraniach wilkołaskiego samorządu o dotację na to przedsięwzięcie informowaliśmy w roku ubiegłym.

- Inwestycja będzie obejmowała wymianę naszego gminnego oświetlenia starego typu na nowoczesne ledowe wraz z komputerowym sterowaniem z poziomu Urzędu Gminy. Mam tu na myśli wszystkie nasze punkty świetlne, czyli około 500 sztuk lamp – informuje Paweł Głąb, wójt Gminy Wilkołaz.

Realizacja tego zadania ma w przyszłości przynieść oszczędności związane ze zmniejszeniem zużycia energii elektrycznej. Według przygotowanych przez tutejszych urzędników symulacji ma to pozwolić zaoszczędzić kwotę około 50 tys zł.