Jest wniosek o pozwolenie na budowę Pomnika Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej

Aktualności
Czcionka

Pod koniec stycznia poinformowaliśmy, że Rada Miasta Kraśnik wyraziła zgodę na usytuowanie na swoim terenie Pomnika Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. W tym tygodniu do kraśnickiego Starostwa Powiatowego wpłynął wniosek o wydanie zgody na jego budowę.

Pomnik ma zostać zlokalizowany na skrzyżowaniu ul. Słowackiego i Balladyny w dzielnicy fabrycznej Kraśnika, na działce będącej własnością miasta. Wniosek o pozwolenie na jego budowę 8 lutego złożyła lubelska Fundacja „Ruch Solidarności Rodzin”. Kraśnicki społeczny komitet budowy nie mógł formalnie z takim wnioskiem wystąpić, ponieważ nie ma osobowości prawnej.

- Zgodnie z przepisami prawa budowlanego mamy maksymalnie 65 dni na rozpatrzenie wniosku. Udzielenie pozwolenia będzie zależało od zgodności z przepisami prawa i z planem zagospodarowaniem przestrzennego. Są to jedyne kryteria, które możemy wziąć pod uwagę, chociaż zdajemy sobie sprawę jak wielkie emocje budzi ta inicjatywa – wyjaśnia Daniel Niedziałek, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Kraśniku. - Docierają do nas liczne, krytyczne głosy dotyczące pomnika i proponowanej lokalizacji. Szkoda, że nie wzięto pod uwagę głosu opinii publicznej i nie przeprowadzono w tym celu ankiety wśród mieszkańców. Pomysł postawienia pomnika, zwłaszcza w tym miejscu, budzi wśród kraśniczan kontrowersje i wyraźnie podzielił lokalną społeczność. Jednak nas, jako organ administracji, do oceny wniosku obligują przepisy prawa – zaznacza rzecznik.

 

 

Przypomnijmy, że pomnik ma mieć ok. 6 metrów szerokości, a w najwyższym punkcie 3,2 m wysokości. Będzie się składał z dwóch części: nieregularnej bryły, która ma przypominać kształt szczątków rozbitego samolotu, oraz postaci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Na pomniku ma się znaleźć także granitowa tablica z nazwiskami wszystkich ofiar katastrofy. W bryle pomnika znajdzie się ponadto krzyż i godło państwowe.


Zobacz też:
Miejscy radni dali zgodę na nowy pomnik smoleński


 

Na zdjęciu na górze proponowana lokalizacja pomnika, w tekście grafika - wizualizacja pomnika