Egzaminy na prawo jazdy w Kraśniku? Jest na to spora szansa

Aktualności
Czcionka

Na decyzję w tym zakresie musimy jeszcze chwilę poczekać, ale jak się dowiedzieliśmy, jest na to spora szansa. Z postulatem, by w Kraśniku utworzyć Oddział Terenowy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, do Marszałka Województwa Lubelskiego, któremu podlega lubelski WORD, wystąpił kraśnicki poseł Wojciech Wilk. Marszałek nie mówi „nie”.

O potrzebie i korzyściach płynących z przywrócenia możliwości zdawania na prawo jazdy w Kraśniku mówi się od wielu lat. Głosy takie padają w szczególności ze strony tych, którzy uprawnienia do prowadzenia różnego typu pojazdów chcą uzyskać, ale także przedstawicieli szkół nauki jazdy, samorządowców.

- Utworzenie w Kraśniku ośrodka egzaminującego na prawo jazdy to przede wszystkim wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Myślę, że chętnych do skorzystania z możliwości uzyskania uprawnień do kierowania samochodem osobowym czy motocyklem właśnie tutaj nie powinno brakować, dzięki czemu przedsięwzięcie to będzie rentowne. Liczba egzaminów przeprowadzanych przez lubelski Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego powinna wzrosnąć, ponieważ teraz duża część kandydatów na kierowców z naszego powiatu i ościennych jako miejsce swojego egzaminu wybiera Tarnobrzeg. Byłaby szansa przyciągnięcia ich do nas – mówi poseł Wojciech Wilk.

Jak wspomnieliśmy na wstępie, marszałek województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski, do którego kraśnicki parlamentarzysta zwrócił się w tej sprawie, nie mówi „nie”. Zlecił już dyrektorowi lubelskiego WORD zbadanie zasadności tworzenia w Kraśniku oddziału terenowego tej instytucji.


Zobacz też:
Punkt Paszportowy w Kraśniku strzałem w dziesiątkę. Blisko 2600 wniosków paszportowych przez rok


- Jesteśmy w trakcie badania czy byłaby taka możliwości. Nie chodzi tylko o znalezienie odpowiedniego placu z infrastrukturą, budynkiem, który można by zaadaptować na potrzeby ośrodka i wyliczenie związanych z tym kosztów. Konieczne jest także między innymi zbadanie, czy na terenie miasta są odpowiednie warunki do tego, by sprawdzać umiejętności kandydatów na kierowców, a wymogi są w tym zakresie ściśle określone, wyliczenie, ilu byłoby potencjalnie chętnych, by tu zdawać egzamin i w końcu czy funkcjonowanie takiej placówki w tym miejscu byłoby opłacane. Myślę, że w ciągu dwóch, trzech najbliższych tygodni taki biznesplan będę mógł przekazać panu marszałkowi – zapowiada Krzysztof Babisz, dyrektor lubelskiego WORD.

Pewne przymiarki co do ewentualnej lokalizacji ośrodka już są, ale jest jeszcze za wcześnie, by wskazywać konkretnie miejsce. A jakie potencjalnie byłoby zainteresowanie możliwością zdawania egzaminu na prawo jazdy w Kraśniku? Według danych za ubiegły rok do takiego egzaminu w lubelskim WORD przystąpiło około 680 osób z powiatu kraśnickiego, a według danych z kraśnickiego Starostwa Powiatowego praw jazdy w tym samym czasie zostało u nas wydanych prawie półtora tysiąca. Wynika więc z tego, że ponad połowa kandydatów na kierowców z naszego terenu egzamin zdaje poza lubelskim ośrodkiem. A to dane tylko z naszego powiatu. Z powiatu janowskiego zdecydowana większość kandydatów na kierowców wybiera inne ośrodki niż lubelski WORD. Im, podobnie jakie części osób z powiatu opolskiego, też mogłoby być bliżej do Kraśnika.

 

foto WORD Lublin