Ruch na kraśnickim rynku nieruchomości. Zainteresowane firmy i wojsko

Aktualności
Czcionka

Nowa firma chce wybudować fabrykę w strefie ekonomicznej w Kraśniku, a Media Expert swój market. W tym roku ma ruszyć budowa nowego centrum handlowego, a dawne budynki jednostki wojskowej znów chce wykorzystać Ministerstwo Obrony Narodowej.

W ostatnim czasie zrobił się spory ruch jeśli chodzi o działki inwestycyjne czy budynki w Kraśniku. Informowaliśmy już, że działki po dawnym targowisku przy ul. Balladyny kupiła firma Terg Sp. z.o.o., która jest właścicielem m.in. sieci sklepów z elektroniką pod marką MediaExpert. Firma chce w tym miejscu, postawić swój market, który przeniósłby się z obecnej lokalizacji, z budynku galerii obok marketu „Carrefour”. Jak poinformował nas jednak rzecznik firmy nie stanie się to szybko.

- Wstępnie zakładamy, że elektro-market powstanie pod koniec przyszłego roku i z pewnością wiązać się to będzie z koniecznością zatrudnienia pracowników. Jeszcze raz jednak podkreślam - na tę chwilę analizujemy rozwiązania, które będą optymalne dla mieszkańców Kraśnika oraz naszej sieci. Bliższe informacje będę mógł przekazać bliżej terminu realizacji tej inwestycji – powiedział nam rzecznik prasowy firmy Michał Mystkowski.

Skąd taki długi okres na realizację inwestycji? Być może, wpływ ma na to planowana w pobliżu budowa galerii handlowej. Nie wiadomo jakie marki i branże znajdą się w nowym obiekcie. Gdy taka informacja będzie znana firma może wtedy przygotować swój obiekt tak, by wykorzystać maksymalnie potencjał i rynek. To oczywiście tylko przypuszczenia.

Na razie praktycznie nic nie dzieje się na działce na której powstać miała nowa galeria handlowa u zbiegu ul. Inwalidów Wojennych i al. Niepodległości. Zapowiadano, że inwestycja rozpocznie się na przełomie roku. Mniej korzystne rozwiązanie - ograniczające powierzchnię handlową do 2 tys. m.kw - w planie zagospodarowania przyjęła dla tej działki Rada Miasta. Jak to wpłynie na inwestycję nie wiadomo, bo pomimo kilku prób z naszej strony firma nie przedstawiła nam swoich aktualnych planów co do budowy galerii w tym miejscu.

Pojawił się natomiast kolejny inwestor chętny do postawienia zakładu w kraśnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że jest to podwarszawska firma z branży medyczno-higienicznej. Obecnie kończy się procedura przetargowa i po jej zakończeniu będziemy mogli podać więcej szczegółów dotyczącej tej inwestycji. Zaglądając w materiały przetargowe dowiedzieć się można natomiast, że firma zainteresowana jest działką o pow. 1,2 ha. Czynsz jaki firma płaciłaby miastu za dzierżawę tej działki po wybudowaniu planowanego zakładu to 4,2 tys. zł netto miesięcznie.

Do działających na strefie „WABO Kraśnik Sp. z o.o.” i „Ortis” dołączyła firma „Stare Drewno”, a w tym roku swoją inwestycję chce także zrealizować firma „Rolflex”, która na teren strefy chce przenieść swój zakład.

W mieście pojawił się też ruch jeśli chodzi o sprzedaż działek. Pisaliśmy już o rekordowej cenie przy sprzedaży działek na ul. Obwodowej, która znalazła nabywcę za ponad 4 mln zł przy cenie wywoławczej 1,5 ml zł. Miastu udało się także sprzedać ponad półhektarową działkę na ul. Komunalnej w dz. Fabrycznej za 1,224 mln zł. Kupiła ją rodzima firma z branży budowlanej - „Ceg-Bud 2”. Jest także zainteresowanie działką leżącą nieopodal – pomiędzy budynkiem Starostwa Powiatowego a „Biedronką”. Należy ona do spółki „Interbud-Lublin S.A”, która w drugiej połowie grudnia zawarła z jedną z firm przedwstępną umowę na sprzedaż 0,6 działki za kwotę 866 tys. zł netto. Nieoficjalnie mówi się, że jest to firma z branży mięsnej, która działa już na terenie Kraśnika.

Nie tylko firmy zainteresowane są także działalnością w Kraśniku. Z oferty Agencji Mienia Wojskowego zniknęła nieruchomość przy ul. Lubelskiej, gdzie kiedyś mieściła się jednostka wojskowa, tzw. Benzynówka. Powodem jest zainteresowanie działką przez Wojska Obrony Terytorialnej. Informację tę potwierdziło nam Ministerstwo Obrony Narodowej.

- Dowództwo WOT wystąpiło z wnioskiem o pozyskanie tej nieruchomości do Dyrektora Departamentu Infrastruktury MON. Nieruchomość mogłaby zostać wykorzystana z przeznaczeniem na potrzeby 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a konkretnie jednego z batalionów lekkiej piechoty. Jednakże są to plany, których realizacja może nastąpić dopiero w perspektywie kilku lat – powiedział nam ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

Z zapowiedzi takich cieszy się kraśnicki poseł Wojciech Wilk, który z pomysłem takim występował już w ubiegłym roku.

- Wykorzystanie tych terenów na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej sugerowałem w złożonym przeze mnie zapytaniu poselskim do Ministra Obrony Narodowej już w styczniu 2017 roku. Wówczas wiceminister Bartłomiej Grabski odpowiedział, że jednostki WOT nie zgłaszały takiej potrzeby i będą podejmowane kolejne próby sprzedaży tych terenów. Cieszę się, że to się zmieniło. Liczę, że plany te uda się zrealizować – mówi poseł Wojciech Wilk.

Jak więc widać jest ruch na kraśnickim rynku nieruchomości. Jak przełoży się to na rozwój gospodarczy miasta - czas pokaże.

 

Artykuł ukazał się w Głosie Kraśnickim z 7 lutego 2018 roku