Kolejne "nie" dla pomnika na urzędowskim Rynku

Aktualności
Czcionka

Taką decyzję podczas lutowej sesji Rady Miejskiej w Urzędowie podjęli urzędowscy radni. Tym razem głosowano już nad przygotowaną uchwałą odnoszącą się do wzniesienia pomnika na 100-lecie Odzyskania Niepodleglości Rzeczypospolitej Polskiej. W uchwale sprecyzowane zostało nowe umiejscownienie monumentu. Według pomysłodawców miał on zostać zlokalizowany w południowo-zachodniej, zielonej kwaterze Rynku.

5 głosów za, 7 przeciwko i 2 wstrzymujące się (przy nieobecności jednego radnego) – taki był wynik ostatniego głosowania w tej sprawie. Nowa lokalizacja, mimo że przedyskutowana zarówno podczas lutowych stałych komisji RM w Urzędowie jak i w trakcie sołeckiego spotkania osady Urzędów, nie zyskała aprobaty lokalnych radnych. Jak twierdzą sam pomysł budowy pomnika popierają, ale zaznaczają, że problemem jest jego lokalizacja. Sprzeciwiają się jej mieszkańcy Urzędowa i całej gminy Urzędów. Podkreślają również, że szczytna inicjatywa uczczenia 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, z którą wyszło Towarzystwo Ziemi Urzędowskiej, powinna łączyć lokalne społeczeństwo, a w tym przypadku tylko je podzieliła i trudno będzie teraz te podziały zażegnać.


Zobacz też:
Jest wniosek o pozwolenie na budowę Pomnika Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej
Anioł nie stanie na urzędowskim rynku
Miejscy radni dali zgodę na nowy pomnik smoleński


Przypominamy, że w styczniu radni większością głosów odrzucili proponowaną wówczas lokalizację monumentu przed fontannami, w osi istniejącego pomnika, w centrum Urzędowa. Według przyjętych wcześniej założeń pomnik miał być gotowy na 11 listopada. Gdzie i czy w ogóle Anioł Wolności powstanie na razie nie wiadomo.