Od stycznia w Trzydniku Dużym działa Pracownia Orange

Aktualności
Czcionka

W skali kraju wpłynęło 700 wniosków, z których 200 spełniło wymogi formalnie. 64 propozycje z najlepszymi pomysłami skierowano do głosowania w plebiscycie internetowym, a ostatecznie do realizacji, dzięki głosom internautów, zakwalifikowanych zostało 26. Wśród nich ta z Trzydnika Dużego. W tamtejszym Gminnym Ośrodku Kultury kilka tygodni temu otworzona została pracownia Orange.

Z pomysłem wzięcia udziału w konkursie, w którym nagrodą było wyposażenie pracowni Orange, wystąpili instruktorzy z trzydnickiego GOK: Łukasz Ufniarz, Sławomir Nowak i Magdalena Ciosek. To oni opracowali całą koncepcję, zaplanowali działania które miałyby być podejmowane w nowo utworzonej pracowni i w końcu zadbali o promocję całego przedsięwzięcia. Jego powodzenie, jak już wspomnieliśmy, zależało bowiem od wsparcia ze strony internautów.

- W społecznościach lokalnych drzemie wielka energia. Sojusznikami w ich wyzwalaniu są internet i nowoczesne technologie, które wykorzystane w kreatywny sposób pomagają ludziom zmienić otoczenie na lepsze. Pomysł na utworzenie pracowni Orange w naszej miejscowości wynikał z chęci utworzenia innowacyjnego miejsca, w którym spotykaliby się mieszkańcy naszej gminy, gdzie mogliby poszerzać swoje umiejętności związane z obsługą komputera i korzystania z internetu – mówił podczas uroczystego otwarcia pracowni, które miało miejsce 25 stycznia, Łukasz Ufniarz.

 

 

Pracownia zlokalizowana jest w pomieszczeniach budynku GOK, gdzie znajdował się klub na poddaszu. Większość mebli i urządzenia multimedialne, wartości około 30 tys. zł, dostarczył Orange. Znalazły się wśród nich: 3 laptopy, telewizor, konsola do gier, urządzenie wielofunkcyjne, zestaw do budowania robotów. Firma telekomunikacyjna zapewniła także bezpłatny dostęp do internetu na 2 lata. W planach jest jeszcze zakup drukarki 3d. Samo pomieszczenia własnoręcznie, po godzinach swojej pracy, wyremontowali pomysłodawcy przedsięwzięcia.

 

 

Miejsce to ma pełnić funkcję szkoleniowo-edukacyjną. Oprócz zajęć z obsługi komputera i korzystania różnego rodzaju programów komputerowych i internetu, ma tu funkcjonować między innymi klub warcabowo-szachowy, odbywać się bookcrossing, czyli wymienianie się książkami, warsztaty z robotyki. Wśród zamierzeń jest ponadto utworzenie portalu informacyjnego z wiadomościami z każdej miejscowości w gminie, rozwijanie wolontariatu.


Zobacz też:

Są wyniki konkursu. W trzydnickim GOK powstanie multimedialna świetlica!
GOK Trzydnik Duży walczy o multimedialną pracownię. Głosujemy!


- Zależy nam także na integracji mieszkańców, również międzypokoleniowej, tak by młodsi mieszkańcy naszej gminy wspólnie z seniorami mogli wymieniać się doświadczeniami, uczyć się nawzajem  od siebie. Ma to być miejsce spotkań mieszkańców w różnym wieku - dodaje Łukasz Ufniarz.

 

 

Podczas uroczystego otwarcia pracowni podziękowania inicjatorom przedsięwzięcia złożyli dyrektor placówki Ewa Sobota i wójt Franciszek Kwiecień, a symbolicznego przecięcia wstęgi, obok wójta, dokonali przewodniczący rady gminy Marek Kosikowski, radny powiatowy Henryk Flis oraz najmłodsza uczestniczka uroczystości i jedna z wolontariuszek. Był także tort oraz akcent artystyczny - pokaz cyrkowo-iluzjonistyczny Cyrku Kaskada.