Są chętni do wykonania modernizacji drogi Urzędów - Popkowice - Dąbrowa Bór, ale ceny bardzo wysokie

Aktualności
Czcionka

W styczniu poinformowaliśmy, że Powiat Kraśnicki ogłosił przetarg na rozbudowę i przebudowę drogi powiatowej Urzędów – Popkowice – Dąbrowa Bór. W ubiegłym tygodniu otwarte zostały oferty firm zainteresowanych wykonaniem tego zadania. Niestety są one sporo wyższe niż przewiduje to kosztorys inwestycji.

Zadanie, które powiat chce realizować we współpracy z dwoma gminami w ramach tzw. mega projektu drogowego, to modernizacja trasy o długości 14,5 km zlokalizowanej na terenie gminy Urzędów i gm. wiejskiej Kraśnik. Powiat ma otrzymać na ten cel dofinansowanie unijne w wysokości 4,6 mln zł. To najważniejsze i największe zadanie drogowe realizowane w tej kadencji samorządu.

Niestety po raz kolejny pojawił się w tym temacie spory problem. Wcześniej trzeba było zmieniać przebieg trasy przewidzianej do remontu, by wpasować się w konkursowe wymogi, a teraz chodzi o kwestie finansowe. Według kosztorysu inwestorskiego zaplanowane prace wycenione zostały na 6 mln 150 tys. zł, tymczasem najtańsza z trzech ofert złożonych przez firmy zainteresowane ich wykonaniem opiewa na 7 mln 589 tys. 226,29 zł. Kolejne są na nieco ponad 8,4 mln zł i prawie 10 mln zł.


Zobacz też:

Powiat szuka wykonawcy modernizacji drogi Urzędów - Popkowice - Dąbrowa Bór


Można byłoby oczywiście w tej sytuacji przetarg unieważnić i ogłosić go jeszcze raz. Nie ma jednak gwarancji, że wpłynęłyby na niego tańsze oferty, a mogłoby być wręcz przeciwnie. Na ten rok zaplanowanych jest wiele inwestycji drogowych i firmy je wykonujące w dużej mierze już mają zajęte terminy. Ceny idą więc w górę. Niestety przetargu, choć nasi urzędnicy byli na to gotowi już w ubiegłym roku, nie można było ogłosić wcześniej, bo nasz powiat uzależniony był w tej mierze od innych samorządów z terenu Lubelszczyzny biorących udział we wspomnianym mega projekcie drogowym.

Co więc w tej sytuacji? Czasu na podjęcie decyzji jest 5 tygodni.

- Nasza inwestycja nie jest zagrożona. Zarząd Powiatu jest za tym, aby dołożyć brakujące środki wspólnie z Miastem Urzędów i Gminą Kraśnik. Były już rozmowy na ten temat z burmistrzem i wójtem. Decyzję oczywiście muszą w tej sprawie podjąć radni powiatu, miasta i gminy, bo konieczne są uchwały o przeznaczeniu dodatkowych pieniędzy z samorządowych budżetów. Otwartą kwestią są proporcje, w jakich te dodatkowe wkłady finansowe zostaną zabezpieczone przez poszczególne samorządy - wyjaśnia Daniel Niedziałek, rzecznik prasowy kraśnickiego Starostwa Powiatowego.