Czerwony Guzik Życia zadziałał. Pacjent z Wilkołaz uratowany!

Aktualności
Czcionka

Minęło dopiero 2 tygodnie od inauguracji programu Czerwony Guzik Życia, a już o tym jak ważna jest to pomoc przekonał się 68-letni mieszkaniec Wilkołaza. Pacjent poczuł się źle i uruchomił guzik na bransoletce życia. Dzięki szybkiej interwencji ratowników z Centrum Medycznego iMed24 przyjechało do niego pogotowie ratunkowe i pacjent trafił do kraśnickiego szpitala, gdzie udzielono mu niezbędnej pomocy.

Zdarzenie to miało miejsce 11 kwietnia, około godz. 19:30. Mieszkaniec Wilkołaza uruchomił "przycisk życia" i w ten sposób za pośrednictwem aplikacji eCare zainstalowanej w urządzeniu bransoletka życia wysłała zgłoszenie. Odebrali je ratownicy z iMed24 w Krakowie, należącego do firmy Comarch, obsługującej system. Zgodnie z procedurą skontaktowali się ze zgłaszającym, by ustalić w jakim jest obecnie stanie oraz jakie odczuwa dolegliwości.

- W trakcie rozmowy telefonicznej okazało się, że pacjent odczuwa silne osłabienie, duszność oraz uczucie niemiarowej akcji serca – mówi Daniel Jurkow, szef zespołu ratowników z Centrum Medycznego iMed24.

Z przeprowadzonego wywiadu medycznego wynikało, że chory ma zaburzenia pracy serca w postaci migotania przedsionków. Jego konsekwencjami mogą być zmiany zakrzepowo-zatorowe, które, nieleczone farmakologicznie, mogą doprowadzić m.in. do udaru mózgu. W tej sytuacji ratownicy podjęli decyzję o wezwaniu pogotowia ratunkowego oraz poinformowali o tym pacjenta.

 

Urządzenia do mobilnej opieki medycznej mieszkańcy powiatu otrzymali 4 kwietnia

 

Po ok. 40 minutach powtórnie zadzwonili do mężczyzny. Ten był już na oddziale kardiologicznym szpitala w Kraśniku, gdzie zajęto się przywróceniem prawidłowego rytmu pracy jego serca.

- System zdalnej opieki działa i dzięki niemu seniorzy objęci projektem mogą czuć się bardziej bezpieczni – mów Marek Kos, pomysłodawca projektu i dyrektor SP ZOZ w Kraśniku. - Bardzo się z tego cieszę i mam nadzieję, że z czasem inne powiaty i miasta na Lubelszczyźnie zachęcimy w ten sposób do skorzystania z takich możliwości – dodaje dr Kos.


Zobacz też:

Ponad setka mieszkańców powiatu kraśnickiego objęta mobilną opieką medyczną
Czerwony guzik życia – specjalne bransoletki pomogą wezwać pomoc


- Projekt został uruchomiony dopiero dwa tygodnie temu i już wiemy, że był bardzo potrzebny, bo dzięki niemu pomagamy ratować zdrowie i życie mieszkańców powiatu – podkreśla Andrzej Maj, starosta kraśnicki.

W projekcie „Czerwony guzik życia”, który ma charakter pilotażowy, uczestniczy obecnie 135 mieszkańców Powiatu Kraśnickiego. Jest on realizowany ze środków unijnych i własnych wspólnie przez Starostwo i 9 gmin oraz miast Powiatu Kraśnickiego.