Urzędowscy radni decydowali po raz kolejny. Anioł Wolności ostatecznie stanie w Rynku

Aktualności
Czcionka

Do trzech razy sztuka - tak można podsumować podjętą wczoraj przez urzędowskich radnych decyzję w sprawie usytuowania pomnika tzw. Anioła Wolności, który ma powstać w Urzędowie z okazji 100. Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Radni Rady Miejskiej w Urzędowie większością głosów 6 do 5 przy 2 wstrzymujących się (podczas nieobecności 2 radnych) zgodzili się na wnioskowane przez inicjatorów budowy pomnika miejsce. Monument stanie na jednej z zielonych kwater urzędowskiego centrum.

Było to już trzecie głosowanie w sprawie lokalizacji tego pomnika. Przypomnijmy, że za pierwszym razem, w styczniu, jedynie dwa głosy były za, jeden radny wstrzymał się, a dziesięć było przeciwko. Także tym razem głosowanie poprzedzone zostało ono dyskusją, bo o ile sam pomysł uczczenia w ten sposób 100 rocznicy odzyskania niepodległości od początku był popierany, to w odniesieniu do miejsca usytuowania monumentu zdania były podzielone. Społeczny Komitet Budowy Pomnika, jako jedyne miejsce proponował centrum Urzędowa (początkowo mowa była o usytuowaniu go przed fontannami, później południowo-zachodniej, zielonej kwaterze Rynku), natomiast niektórzy radni, jak i część mieszkańców, pomnik ten widzieli na wałach urzędowskich.


Zobacz też:
Kolejne "nie" dla pomnika na urzędowskim Rynku
Anioł nie stanie na urzędowskim rynku


Ostatecznie pomysłodawcom budowy udało się przekonać większość radnych do tego, by 3,5 m Anioł Wolności stanął na trawiastej, południowo-wschodniej części Rynku.

Według przyjętych przez Społeczny Komitetu Budowy założeń, koszt pomnika wyniesie około 40 tys zł. Zbiórka funduszy na ten cel już trwa. Pomnik ma być gotowy na 11 listopada.