Kraśnik dla Niepodległej. Świętem Konstytucji rozpoczęło się narodowe świętowanie

Aktualności
Czcionka

Była msza św., kwiaty przy miejscach pamięci, przemówienia, ale też pokazy wojskowe i początek kraśnickich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Na koniec dla kraśniczan zaśpiewała Alicja Majewska.

Początek miejskich obchodów święta Konstytucji 3 Maja to tradycyjna msza święta, przemarsz pocztów sztandarowych, gości i mieszkańców miasta oraz złożenie kwiatów w miejscach pamięci narodowej, których głównym był pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Tu pierwszy głos zabrał poseł i wiceminister Jarosław Stawiarski.

- 227 lat minęło od pamiętnego maja 1791 roku. Była to jak wiemy pierwsza konstytucja w Europie. Co to oznaczało dla Polski? To, że kwitła u nas myśl reformatorska, niepodległościowa. To my Polacy byliśmy w awangardzie tego co się nazywa tworzeniem nowych czasów, wejściom do nowej Europy i nowego świata. I okazuje się, że po 227 latach tym samym państwem, tym samym narodem jesteśmy. Jest wiele analogi w tym życiu toczącym się w Polsce i w Europie i to co było 227 lat temu – mówił poseł PiS.

Na koniec nawiązał też do tego co obecnie dzieje się na scenie politycznej.

- To na pewno zaboli moich kolegów z partii opozycyjnych. Tak jak reforma 3 Maja nie udała się bo Rzewuski, Branicki, Potocki jako Targowica wezwali na pomoc Katarzynę a dwa wielkie dwory austriacki i pruski ochoczo przyklasnęły tak w tej chwili mamy wezwania kolegów z opozycji płynące do Brukseli: wejdźcie tutaj, poprawcie ten rząd bo ten rząd jest niesprawiedliwy, nie wie co robi. Ale nie uda wam się to panowie, bo nikt nie wejdzie tutaj, nikt nie będzie nas rozliczał bo tak naprawdę my działamy dla Polski – mówił Stawiarski.

O samej konstytucji i jej spuściźnie mówiła wiceburmistrz Marzena Pomykalska.

- Jedną z najjaśniejszych kart w naszej historii jest karta 3 maja 1791 roku. I choć konstytucja długo nie przetrwała to stałą się swoistym zobowiązaniem narodowym wypełnianym przez wiele pokoleń naszych rodaków. My dzisiaj stojąc w sercu Kraśnika, w stulecie odzyskania niepodległości  chylimy czoła przed spuścizną narodową i wypełniamy to zobowiązanie narodowe – mówiła.

Po części oficjalnej dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 wypuszczając białe i czerwone balony z napisem „Kraśnik dla niepodległej” zainaugurowały miejskie świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Potem można było obejrzeć pokaz musztry żołnierskiej i dawnych tańców przygotowany przez grupę inscenizacyjną Chorągiew Ziemi Sandomierskiej, którą spora część osób zna z ubiegłorocznych Dni Kraśnika.

A jak wyglądały około południowe uroczystości można obejrzeć na naszych zdjęciach.