Remont Urzędowskiej i Lubelskiej się odbędzie. Samorządy dołożyły do inwestycji

Aktualności
Czcionka

Rada Miejska i Rada Powiatu dołożyły brakujące pieniądze do remontu ulicy Urzędowskiej i części Lubelskiej. Swoje dołoży też Urząd Marszałkowski co oznacza, że uda się rozstrzygnąć przetarg i zacząć remont w wyznaczonym terminie.

Tak jak pisaliśmy najniższa kwota jaką złożyła firma PBI w ramach przetargu na remont ulic Urzędowskiej i Lubelskiej o ponad 2 mln przekroczyła tę z kosztorysu i wyniosła 7,653 mln zł. Trzy samorządy zdecydowały więc, że dołożą brakujące pieniądze. Decyzje musiały zapaść szybko, bo Zarząd Dróg Wojewódzkich, ma czas do 20 maja na rozstrzygnięcie przetargu. Gdyby tego nie zrobił, trzeba by go ogłaszać przetarg jeszcze raz i nie wiadomo jaki byłby jego finał.

W czwartek na nadzwyczajnej sesji decyzję o dołożeniu dodatkowych 317 tys. zł zdecydowała Rada Miejska. Tym samym kwota jaką miasto dołoży do remontu fragmentu drogi wojewódzkiej 833 sięga 1 mln 148 tys. zł. Decyzja zapadła jednogłośnie choć niektórzy radni zwracali uwagę, że Urząd Marszałkowski przystąpił do przetargu zbyt późno co mogło mieć znaczący wg radnych wpływ na ceny zaoferowane przez firmy.

Przy okazji radny Piotr Iwan pytał, czy nie można było przy okazji ulicy poszerzyć i dodać np. jeszcze jeden pas. Zgodnie z ustaleniami trzech samorządów ulice miały być tylko remontowane, choć zastanawiano się też nad innymi wariantami.

- Były przeprowadzane takie symulacje i okazało się, że albo poszerzenie jest niemożliwe albo w takim wypadku, a mówimy o drodze klasy wojewódzkiej, na całej długości ul. Urzędowskiej trzeba było zamontować ekrany akustyczne – tłumaczył kierownik Wydziału Inwestycji i Rozwoju Urzędu Miasta Łukasz Wyka.

Trzeba pamiętać, że Zarząd Dróg Wojewódzkich przygotowuje się do uruchomienia modernizacji drogi 833 w tym tzw. obwodnicy północnej Kraśnika, która odciążyłaby właśnie ul. Urzędowską.

W piątek natomiast, także na nadzwyczajnej sesji, decyzję o zwiększeniu swojego zaangażowania w remont podjęli radni powiatowi.

Tu także radni jednogłośnie zdecydowali o zmianie uchwały o udzieleniu pomocy finansowej Województwu Lubelskiemu. Pomoc ta została zwiększona – tak jak w przypadku samorządu miejskiego - o 317 tys. zł i wyniesie w sumie 1 148 067 zł, co stanowi 15% kosztów inwestycji po przetargu.

Teraz więc pozostaje czekać na rozstrzygnięcie przetargu, podpisanie umowy i rozpoczęcie prac. Odbywać się będą one etapami, tak by kierowcy jak najmniej odczuli niedogodności z nimi związane. Jeśli nic się nie zmieni to powinny się one zakończyć do 31 października tego roku.