Marszałek Sejmu w Kraśniku. O tym co było i o tym co ma być

Aktualności
Czcionka

W niedzielne przedpołudnie 13 maja Marszałek Sejmu Marek Kuchciński spotkał się z mieszkańcami Kraśnika i powiatu kraśnickiego. Głównymi tematami były działania tworzonego przez Prawo i Sprawiedliwość rządu i jego plany na najbliższe lata.

- To drugie spotkanie w Kraśniku i nie ostatnie. Mam nadzieję, że kolejni politycy odwiedzą Kraśnik, bo warto w Kraśniku bywać. Chcemy was słuchać i prosić o pomoc, bo wasza pomoc w rządzeniu państwem jest nieoceniona. Wy jesteście solą tej ziemi, wy pokazujecie co robić by w Polsce było lepiej – mówił gospodarz spotkania poseł i wiceminister Jarosław Stawiarski, którego Marszałek Kuchciński określił jako prężnego, jednego z najlepszych wiceministrów.

Oprócz niego i marszałka za stołem prezydialnym zasiedli posłowie m.in Sylwester Tułajew i Gabriela Masłowska, radna miejska Anna Baluch i radny powiatowy Kazimierz Choma.

Marszałek przypomniał najważniejsze sukcesy rządu PiS, a także jego plany, które niedawno na konwencji przedstawił premier Morawiecki. Chodzi głównie o program „Dostępność Plus" , który ma być realizowany w latach 2018-25. Jego celem ma być zapewnienie niezależności życia i podniesienia jego jakości osobom o szczególnych potrzebach m.in. seniorom, osobom na wózkach inwalidzkich i poruszającym się o kulach czy laskach, niewidomym i słabowidzącym, głuchym i słabosłyszącym, z niepełnosprawnościami psychicznymi i intelektualnymi, kobietom w ciąży i osobom z małymi dziećmi.

Potem był czas na pytania. Zadano ich kilkanaście. Pojawiały się m.in. tematy związane z tematyką żydowską, polityką historyczną, repolonizacją mediów, ustawą antyaborcyjną ale i takie związane z ogródkami działkowymi, spółdzielniami mieszkaniowymi czy czasem pracy dla kobiet w supermarketach, likwidacją agencji pracy tymczasowej. Ale padały też pytania o przywrócenie krzyża na karetkach pogotowia czy sprawy smogu i termomodernizacji. Kilka pytań dotyczyło związanej z odzyskiwaniem mienia przez środowiska żydowskie amerykańską ustawą 447.

- Sprawa 447 nie jest bagatelizowana. Nie o wszystkich sprawach należy publicznie mówić. Państwo Polskie czyni wielki wysiłek, żeby tę kwestię rozwiązać dyplomatycznie a dyplomacja potrzebuje spokoju i ciszy – mówił marszałek.

Podnoszony był także temat wojennych odszkodowań.

- Sprawa reparacji od Niemiec nie jest zamknięta. Nie mówi się o tym w tej chwili, ale to trzeba byłoby zapytać dziennikarzy, szczególne tych, których właścicielami są niemieccy właściciele. Poseł Arkadiusz Mularczyk ma cały zespół, który pracuje i zbiera informacje. A dotyczy to praktycznie całej Polski – mówił Marek Kuchciński.

Tematem kilkakrotnie podnoszonym była też polska polityka historyczną.

- Uważam, że jesteśmy pierwszym rządem, który wprost sprzeciwia się zakłamywaniu historii Polski i nie ma zgody na mówienie o tym, że Polacy są sprawcami holokaustu – mówił marszałek

Były też pytania o sprawy związane z Kraśnikiem. Te przedstawimy w oddzielnym artykule.

Po dwugodzinnym spotkaniu w Kraśniku marszałek udał się na podobne spotkanie do Puław.

Zdjęcia ze spotkania można obejrzeć tutaj.