Rozbudowa ułańskiego muzeum ruszy w tym roku

Aktualności
Czcionka

Dokładnie nie wiadomo jeszcze kiedy, bo to określone będzie po rozstrzygnięciu przetargu. Wiadomo natomiast, że Kraśnik i powiat zyska nowoczesne miejsce do pokazania własnej historii ale i organizowania życia kulturalno-oświatowego w starej dzielnicy miasta.

O konkretach dotyczących muzeum 24 Pułku Ułanów poinformowano na konferencji prasowej w środę 20 czerwca. Wzięli w niej udział dyrektor Muzeum Lubelskiego dr Katarzyna Mieczkowska, starosta kraśnicki Andrzej Maj, poseł Wojciech Wilk i radny Sejmiku dr Marek Kos.

Termin i skład osób na konferencji był nieprzypadkowy. Już za kilka dni odbędzie się kolejne święto pułkowe, na które zjadą ludzie związani z 24 Pułkiem Ułanów, których losy muzeum bardzo interesują.

Trzy lata temu natomiast w gabinecie wojewody Wojciecha Wilka spotkała się ta sama grupa ludzi, by ratować ułańskie muzeum. Pewnym zwieńczeniem tych działań jest projekt, na który Muzeum Lubelskie zdobyło unijną dotację z Programu Infrastruktura i Środowisko.  W ramach projektu siedziba Muzeum w Lublinie na zamku i ta w Kraśniku przy ul. Piłsudskiego zostanie przebudowana a ułańskie muzeum zyska nowoczesny  wygląd i wyposażenie. Zmieni się też sposób jego funkcjonowania i prezentacji treści związanych z kraśnickimi ułanami i ziemią kraśnicką.

- Pamiętam czas gdy funkcjonowanie muzeum 24 Pułku Ułanów wisiało na włosku. Spotkaliśmy się wtedy w moim gabinecie i stwierdziliśmy zgodnie, że nie możemy dopuścić do likwidacji tej placówki. I udało się. To muzeum jest potrzebne Kraśnikowi i kraśniczanom, bo pokazuje historię tej ziemi. Jestem przekonany, że po modernizacji będziemy mieli muzeum na poziomie europejskim - mówi poseł Wojciech Wilk.

Przebudowa budynku będzie kompleksowa. Wymienione zostaną wszystkie instalacje, na nowo zaaranżowana będzie przestrzeń w środku. W piwnicach powstaną profesjonalne magazyny muzealne. Rozbudowane zostanie też 1 piętro. Tuż obok dotychczasowego budynku muzeum, który zachowa swój charakter, dobudowany zostanie nowy w formie prostopadłościanu. Będzie on spełniał funkcje wystawiennicze, ale i będzie w nim można zorganizować konferencje, spotkanie czy warsztaty.


Czytaj więcej

Muzeum ułańskie doczeka się remontu?

Muzeum 24 Pułku Ułanów zostanie w Kraśniku. Wojewoda z marszałkiem i starostą poszukują pieniędzy na remont


Dzięki pracom budowlanym powierzchnia użytkowa budynku zwiększy się z 273 m. kw. do prawie 573 m. kw. Budynek zyska nową przestrzeń architektoniczną, dzięki czemu będzie można pokazać więcej eksponatów.

Muzeum zyska elementy interaktywne i multimedialne a ekspozycje będą skierowane do różnorodnych grup wiekowych, co teraz staje się standardem. Nadal jednak stawiać będzie na oryginalne eksponaty, których posiada w swoich zasobach ponad 2000. Muzeum będzie dostosowane do tego by mogły zwiedzać go osoby niepełnosprawne ruchowo czy np. niewidome lub głuche.

Powstaną nowo zaaranżowane ekspozycje: „24. Pułk Ułanów. Historia i Tradycja”, „Kultura i sztuka ludowa regionu kraśnickiego” , „Kraśnik na starej fotografii” oraz ekspozycje poświęcone tradycji i historii miasta i regionu.

- Dzięki temu projektowi stara dzielnica będzie miała nowoczesną placówkę muzealną, ale też miejsce do spotkań związanych z kulturą, edukacją. To jest bardzo ważne bo będzie to miejsce łączące stare eksponaty i pamiątki z nowoczesną formą i nowymi propozycjami - stwierdził poseł Wojciech Wilk.

Podobnego zdania jest dyrektor muzeum Lubelskiego.

- Dzisiaj muzea to nie są świątynie zabytków. To są miejsca żywych wydarzeń i działać. Nie ma ograniczeń co można robić w muzeum, poza pewnymi warunkami bezpieczeństwa. Jeżeli w Lublinie jesteśmy w stanie zrobić wystawę Picassa i warsztaty plastyczne dla dzieci, które malują się od góry do dołu to zapewniam, że tu też takie rzeczy będziemy w stanie robić. Muzeum musi tętnić życiem, bo inaczej stanie się magazynem - uważa dyrektor Mieczkowska.

Podobne spojrzenie na funkcjonowanie muzeum potwierdził też starosta kraśnicki Andrzej Maj.

Kiedy zaczną się prace dokładnie nie wiadomo. Wszystko zależy od tego jak zakończy się postępowanie przetargowe, które jest w trakcie, oraz od tego jak wykonawca ułoży harmonogram prac. Zakończone one zostaną najpóźniej w 2020 roku. Szacowany koszt to ok. 5 mln zł.

Jak będzie funkcjonować muzeum po projekcie? Jest szansa, że przejmie go powiat, czego chęć potwierdził podczas konferencji starosta Andrzej Maj.

- Ja taką wolę panu marszałkowi i zarządowi województwa wyraziłem. Jeśli będę miał na to wpływ i będzie pozytywna opinia z drugiej strony to będę dążył do tego by powiat był jednostką prowadzącą Muzeum Regionalne - deklarował starosta Andrzej Maj.

Na pewno nie stanie się to wcześniej niż po zakończeniu projektu związanego z przebudową a więc po roku 2020. Obecnie powiat co roku dofinansowuje funkcjonowanie kraśnickiego muzeum kwotą kilkudziesięciu tysięcy zł.

Zamieszczone wizualizacje projektu kraśnickiego muzeum pochodzą z Muzeum Lubelskiego.