O dokonaniach i planach rządu w kraśnickim kontekście

Aktualności
Czcionka

W niedzielne przedpołudnie 24 czerwca z mieszkańcami Kraśnika i powiatu w Osiedlowym Domu Kultury spotkał się minister infrastruktury  Andrzej Adamczyk, który przyjechał na zaproszenie posła i wiceministra sportu i turystyki Jarosława Stawiarskiego. W spotkaniu wziął także udział dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Lublinie.

To już kolejna wizyta ministra w naszym mieście. W ubiegłym roku wziął udział w Dniach Kraśnika, gościł także w Kraśniku podczas podpisania umów na odcinki drogi S19.

- Dziękuję, że chcą państwo brać udział w debacie w jakim stanie jest Polska, jak rząd Prawa i Sprawiedliwości realizuje swoje deklaracje, jak rząd Prawa i Sprawiedliwości wywiązuje się ze swoich zobowiązań i chcecie się wypowiedzieć, jak przyjmujecie propozycje ogłoszone przez pana premiera Morawieckiego - mówił minister Adamczyk.

Mówił także o tym co udało się rządowi zrobić w ostatnich 2,5 roku.

- Zderzyła się teraz Polska mocy z poprzednią polską niemocy. Uruchomiliśmy program 500+. Dzisiaj to już część polskiej codzienności. A pamiętacie państwo jak wróżono upadek państwa, upadek budżetu, Armagedon i katastrofę w przeciągu kilku miesięcy. Program okazuje się, że był i jest potrzebny. I okazało się, że budżet ma się dobrze jak nigdy, dotąd, gospodarka ma się dobrze, jak nigdy dotąd.

Mówił też m.in. o zmniejszenie podatku CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw, zmianie systemu oświatowego, obniżeniu wieku emerytalny.

- My w Prawie i Sprawiedliwości zadeklarowaliśmy przywracanie normalności i przywracamy tę normalność nie naruszając a wręcz stabilizując system finansowy państwa - mówił minister.

Sporo poświęcił też drodze Via Carpatia.

To droga niezbędna dla Polski, Litwy, Słowacki, Węgier, Bułgarii, Rumunii, Grecji. Gdyby z taką determinacją realizowano ten projekt to byłby w większości gotowy. Poprzednia koalicja ten projekt mocno skrytykowała i schowała do głębokiego pudełka. W ciągu dwóch i pół roku udowodniliśmy, że projekt Via Carpatia jest projektem ważnym i przekonaliśmy do tego wiele państw. Także Komisję Europejską. Teraz ten projekt stanie się częścią systemu komunikacyjnego Europy. Da się? Da się, tylko trzeba chcieć - mówił Andrzej Adamczyk.

W tym kontekście nawiązał też do naszego miasta.

- Dzięki temu jedno marzenie mieszkańców Kraśnika, o tym o czym wielokrotnie mówił mi minister Stawiarski, czyli obwodnica Kraśnika, a z drugiej strony Via Carpatia dają nadzieję, że Kraśnik, Lubelszczyzna, stają w centrum komunikacyjnym Europy Środkowowschodniej. Nie na obrzeżach, nie na jej peryferiach i nie tak jak mówili nasi poprzednicy w Polsce B - mówił przedstawiciel rządu.

Potwierdził także, że w Kraśniku powstanie nowy dworzec kolejowy.

- Obowiązkiem państwa jest też realizacja takich inwestycji jak dworzec w Kraśniku. A za tym idzie przebudowa linii kolejowej biegnącej przez Kraśnik. My dzisiaj realizujemy program kolejowy na kwotę 67 mld zł. Kolej ma być bezpieczna, przewidywalna, komfortowa. Na kolej mają wrócić pasażerowi i wracają - mówił minister infrastruktury.

Mówił też o tym planach rządu czyli m.in. 300 zł na wyprawkę, o wsparciu dla młodych zdolnych ludzi w wieku 16-25 lat, o likwidowaniu barier architektonicznych.

Mówił też o dofinansowaniu remontów dróg lokalnych.

- Często życie koncentruje się na drogach gminnych, powiatowych ew. wojewódzkich. Dojazd do pracy, do lekarza, do sklepu to właśnie te drogi i one muszą być dofinansowane. Rząd Prawa i Sprawiedliwości wesprze te drogi kwotą 5 mld zł rocznie mówił Andrzej Adamczyk.

Nie zabrakło też pytań od uczestników spotkania. Dotyczyły one m.in. nauczycieli, spraw edukacji i oświaty, projektów zmian w prawie oraz promowania polskich firm.

Podobne spotkanie odbyło się także w Wilkołazie. Zdjęcia z kraśnickiego spotkania można obejrzeć tutaj.