Dzisiaj spotkanie plantatorów w Bobach, jutro Maliniaki z koncertami, ale bez części oficjalnej

Aktualności
Czcionka

W tym roku sytuacja producentów owoców, w tym bardzo popularnych w naszym regionie malin, porzeczek, jest dramatyczna. Ceny, jakie dostają na skupach za zebrane owoce, są zdecydowanie poniżej kosztów produkcji. Na to nakładają się problemy z pracownikami do zbiorów. Dzisiaj kolejne spotkanie plantatorów w Bobach z udziałem Michała Kołodziejczaka, prezesa Unii Warzywno-Ziemniaczanej, który od kilku miesięcy walczy z ministrem rolnictwa i zdobywa coraz większą popularność. Jutro, w geście solidarności z plantatorami, podczas kraśnickiego Święta Malin nie będzie części oficjalnej imprezy z powitaniami, przemowami. Zaplanowane koncerty odbędą się.

Niestety, dotychczasowe rozmowy z rządzącymi, apele o interwencję na owocowym rynku i wsparcie plantatorów, jak na razie nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Ceny jeszcze mocniej spadły. Dlatego na dzisiaj - sobotę 7 lipca - na godzinę 19:00, w remizie w Bobach zaplanowane jest kolejne, otwarte spotkanie plantatorów. Jak wspomnieliśmy na wstępie, zapowiedziany jest w nim udział Michała Kołodziejczaka ze Stowarzyszenia Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw. A mowa będzie podczas niego na pewno m.in. o sprawie, która mocno bulwersuje rolników, czyli o wsparciu przez polski rząd, a konkretnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, rozwoju plantacji malin na Ukrainie, podczas gdy to właśnie Ukraina wyrasta na jednego z najpoważniejszych konkurentów polskich plantatorów. Poniżej materiał wideo z fragmentem wypowiedzi Kołodziejczaka na ten właśnie temat.

 

 

O bardzo trudnej sytuacji plantatorów, sadowników, od kilku tygodni mówią także władze powiatu kraśnickiego. W cieniu tej sytuacji jutro (8 lipca) ma odbyć się tradycyjne Święto Owoców Miękkich i Rękodzielnictwa, czyli kraśnickie Maliniaki. Odwołanie tej imprezy nie było możliwe ze względu zaangażowane środki . Zaplanowane na godz. 12:00 msza św. w intencji plantatorów w kościele pw. WNMP oraz część koncertową wydarzenia (od godz. 17:00 w amfiteatrze, występy Mateusza Ziółko i Bajmu) odbędą się, ale, solidaryzując się z rolnikami, organizatorzy rezygnują z części oficjalnej tego wydarzenia.

- Nie będzie okazjonalnych powitań, wystąpień oraz wręczania wyróżnień i nagród. Wszystkich wyróżnionych prosimy o wyrozumiałość – mówi starosta kraśnicki Andrzej Maj. - Plantatorzy w Powiecie Kraśnickim znaleźli się w dramatycznej sytuacji ze względu na skandalicznie niskie ceny na skupach, problemy z zatrudnieniem pracowników do zbiorów oraz wprowadzenie na rynek owoców ze Wschodu. Starostwo Powiatowe nie ma wpływu na ceny owoców oraz regulacje prawne dotyczące działania całego rynku. Jednak od kilku tygodni, podobnie jak organizacje zrzeszające sadowników i plantatorów, nieustannie informujemy opinię publiczną o trudnym położeniu, w jakim znaleźli się rolnicy naszego Powiatu i apelujemy do władz o podjęcie działań naprawczych. Zawsze byliśmy i będziemy z plantatorami - na dobre i na złe - deklaruje starosta.


Zobacz też:
Festiwal Maliniaki – Święto Owoców Miękkich i Rękodzielnictwa