Odsłonięcie pomnika smoleńskiego w najbliższą niedzielę

Aktualności
Czcionka

Już w najbliższą niedzielę, 15 lipca, oficjalnie odsłonięty zostanie kraśnicki pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Organizatorzy spodziewają się na uroczystościach gości z najwyższych sfer rządowych.

Komitet na Recz Budowy Pomnika Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Kraśniku zawiązał się grudniu 2013 roku. Od tamtego czasu zbierane były pieniądze na jego budowę. Ogłoszono także konkurs na projekt pomnika, który wygrał Andrzej Krawczak, artysta-rzeźbiarz pochodzący z Kraśnika. W pierwszej wersji pomnik miał stanąć przy ul. Urzędowskiej, przy tzw. alei smoleńskiej, gdzie na pamiątkę posadzono 96 dębów.

 

 

Jednak w związku z planami rozbudowy trasy 833 zmieniono jego lokalizację. Ostatecznie Rada Miasta wydała zgodę na umiejscowienie go na działce przy ul. Balladyny, naprzeciwko kościoła Matki Bożej Bolesnej. Ze zmianą miejsca zmieniono także projekt. Jednym z ważniejszych elementów pomnika jest figura prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Odsłonięcie pomnika nastąpi w niedzielę 15 lipca. Uroczystości poprzedzi msza św. o godz. 13.00 w pobliskim kościele. Zaproszenie na uroczystości trafiło m.in. do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego. Czy pojawią się na uroczystościach na razie nie wiadomo.