W Urzędowie będą obserwować całkowite zaćmienie Księżyca i Wielką Opozycję Marsa!

Aktualności
Czcionka

Najdłuższe w tym stuleciu całkowite zaćmienie Księżyca i Wielka Opozycja Marsa - to hity tegorocznego nieba w lipcu. Obydwa wydarzenia będą miały miejsce w piątek 27 lipca. Jeśli tylko pogoda dopisze, to będzie można je oglądać w Obserwatorium Astronomicznym w Urzędowie.

- Obserwacje rozpoczniemy w piątek 27 lipca tuż po zachodzie Słońca, około godz. 20.30 w Obserwatorium Astronomicznym usytuowanym w Ośrodku Kultury w Urzędowie oraz w „Józiowej zagrodzie” ul. Mikuszewskie 18 – informuje Józef Baran, opiekun KMA im. J. Heweliusza w Urzędowie – Jeśli będzie dużo osób chętnych do obserwacji, to przed Ośrodkiem ustawimy dodatkowy teleskop – dodaje Baran.

Jeśli aura okaże się łaskawa, to będzie co podziwiać. Najdłuższemu w tym stuleciu całkowitemu zaćmieniu Księżyca towarzyszyć będzie Wielka Opozycja Marsa, który będzie znajdował się najbliżej Ziemi. Dzięki temu jego tarcza będzie o wiele większa niż zwykle. W tym samym czasie będzie można również na południowo - zachodnim niebie obserwować Jowisza, zaś na południu górującego „władcę pierścieni” - Saturna.

Organizatorzy obserwacji, a są nimi Ośrodek Kultury w Urzędowie, Koło Miłośników Astronomii im. Jana Heweliusza w Urzędowie oraz „Józiowa Zagroda”, zachęcają wszystkich zainteresowanych do przyłączenia się.