Dobre perspektywy przed annopolską spółdzielnią socjalną

Aktualności
Czcionka

Pod koniec kwietnia oficjalnie działalność zainaugurowała Annpopolska Spółdzielnia Socjalna „Perspektywa”. Podmiot zatrudniający osoby, którym grozi wykluczenie społeczne, zajmuje się usługami opiekuńczymi, sprzątaniem, a także prowadzi salon kosmetyczny. Annopolski samorząd chce pójść za ciosem i już rozważa tworzenie kolejnej spółdzielni, który zająłby się wywozem śmieci.

O pomyśle utworzenia w Annopolu spółdzielni socjalnej informowaliśmy już kilka miesięcy temu. „Perspektywa” funkcjonuje już od pewnego czasu, pierwsze osoby zatrudnienie znalazły w niej na początku marca, ale pod koniec maja miała miejsce oficjalna inauguracja jej działalności.

- Decyzja, by taką działalność zakładać, poprzedzona była wieloma analizami. Dużo dały nam wyjazdy do biłgorajskiego Józefowa, gdzie takich spółdzielni działa kilka. Byliśmy pod silnym wrażeniem tego, co zobaczyliśmy. Po kilku spotkaniach doszliśmy do wniosku, że można skorzystać z tych doświadczeń. Mocno pomógł nam w tym między innymi Grzegorz Grządziel z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Lublinie – informuje Wiesław Liwiński, burmistrz Annopola.

Zachętą do podjęcia tego tematu, oprócz szansy na stworzenie miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, bezrobotnych, była także możliwość pozyskania środków na utworzenie takiego podmiotu. Annopolska spółdzielnia otrzymała na ten cel 115 tys. zł z OWES. Pomógł też samorząd, który nie tylko dołożył pieniądze, ale także użyczył na jej potrzeby pomieszczenia na pierwszym piętrze dawnego ośrodka zdrowia, gdzie dawniej znajdował się OPS. Wyremontowano tam nie tylko same pomieszczenia, ale także korytarz, łazienkę i klatkę schodową.

Podstawową działalnością, o której myślano przy tworzeniu spółdzielni, miały być usługi opiekuńcze dla osób starszych i chorych. Chodziło o to, że z jednej strony zapotrzebowanie na nie z roku na rok wzrasta, a z drugiej spółdzielnia mogłaby je wykonywać na zlecenie miejscowego Ośrodka Pomocy Społecznej.

- Usługami tymi obejmujemy kilkanaście osób. Każda z 4 opiekunek, które mamy obecnie zatrudnione, ma pieczę nad 4-5 środowiskami. Opiekujemy się osobami starszymi, niepełnosprawnymi, chorymi dziećmi, a pomoc dotyczy bardzo różnych prac. Począwszy od porządków w domu, gotowania, pielęgnacji chorych, podania leków, po przywożenie do lekarza, robienie zakupów, płacenie rachunków – wylicza Izabela Babiracka, prezes Annopolskiej Spółdzielni Socjalnej „Perspektywa”.

W zakresie działalności spółdzielni są także usługi sprzątania. Chodzi o porządki w domach, na przykład mycie okien, pranie dywanów, prace porządkowe po remontach, jak również koszenie trawników, sprzątanie obejść. Oferta ta skierowana jest do osób indywidualnych oraz firm i różnego rodzaju instytucji.

Najnowszym pomysłem jest prowadzenie gabinetu kosmetycznego.

- Sama korzystając z usług kosmetyczki w Annopolu uznałam, że brakuje u nas podmiotów zajmujących się takimi usługami. I to był strzał w dziesiątkę. Zainteresowanie jest bardzo duże. Nasz salon działa dopiero od drugiej połowy maja, a już nasze kosmetyczki mają pełne ręce pracy – przekonuje prezes Babiracka.

Korzystając z józefowskich przykładów władze Annopola rozmyślają już o tym, by utworzyć kolejną spółdzielnię, która zajęłaby się zbiórką odpadów komunalnych.

- Tam to działa bardzo dobrze. Rozmawiamy już na ten temat z ośrodkiem wsparcia. Teraz, jeżeli chodzi o odbiór odpadów, korzystamy z usług firmy Remondis i to są dosyć drogie usługi. A wszystko wskazuje na to, że odbiór i zagospodarowanie odpadów będą coraz droższe. Już teraz, nie chcąc podwyższać mieszkańcom opłat z tego tytułu, dokładamy do tego z własnego budżetu 300 tys. zł. Liczymy, że gdyby takie usługi świadczyła nam spółdzielnia socjalna, byłoby taniej niż to robią firmy komercyjne. Złożyliśmy też propozycję gminie Gościeradów, by przyłączyła się do tego przedsięwzięcia – informuje burmistrz Liwiński.