W urzędowskim obserwatorium oglądano całkowite zaćmienie Księżyca oraz Wielką Opozycję Marsa

Aktualności
Czcionka

W miniony piątek mogliśmy oglądać jedno z najbardziej spektakularnych widowisk astronomicznych w tym roku na nocnym niebie. Mowa oczywiście o najdłuższym w tym stuleciu zaćmieniu Księżyca oraz opozycji Marsa - Czerwona Planeta znalazła się po przeciwległej stronie Ziemi w stosunku do Słońca.

Tak jak zapowiadaliśmy obserwacje przy użyciu specjalistycznego sprzętu prowadzone były w Urzędowie, gdzie działa Koło Miłośników Astronomii im. J. Heweliusza, które ma do dyspozycji Obserwatorium Astronomiczne zlokalizowane na budynku tutejszego Ośrodka Kultury.

 

 

Pierwsi chętni do podniebnych obserwacji w Urzędowie zaczęli pojawiać się tuż około godz. 19.30.

- Na to wydarzenie przyjechaliśmy całą rodziną. Nieco interesujemy się astronomią, choć raczej w aspekcie bardziej amatorskim. Wiedziałam, że w Urzędowie spotykają się wielbiciele astronomii i jest tu obserwatorium. W Lublinie, gdzie mieszkamy, nie ma takich możliwości, by obserwować zjawiska przy użyciu teleskopów. Dlatego skorzystaliśmy z okazji – mówi Marta Pietrow, uczestniczka obserwacji prowadzonych w Urzędowie.

 

 

Z biegiem czasu chętnych do spojrzenia na Krwawy Księżyc przybywało. Wśród uczestników obserwacji byli miejscowi, ale również osoby, które przyjechały do Urzędowa ewspomnianego już Lublina, Kraśnika, Chodla, czy sąsiednich gmin.

W początkowej fazie zaćmienia w obserwacji nieco przeszkadzały chmury. Później jednak rozpogodziło się, co wszystkim osobom chętnym dało możliwość spojrzenia przez teleskopy na wspaniały podniebny spektakl.

 

 

Następne całkowite i tak długie zaćmienie Księżyca za ponad 100 lat.