OSY powstaną w powiecie

Aktualności
Czcionka

I nie chodzi tu o owady, ale Otwarte Strefy Aktywności. To miejsca gdzie osoby w różnym wieku będą mogły aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Ministerstwo Sportu i Turystyki, które jakiś czas temu rozstrzygnęło konkurs na takie miejsca, dofinansuje powstanie stref w trzech gminach naszego powiatu.

Program Otwartych Stref Aktywności ministerstwo ogłosiło na początku tego roku.

Będą to ogólnodostępne plenerowe miejscami służące do sportu, rekreacji i odpoczynku, w skład których wejdzie m.in.: siłownia zewnętrzna, sprawnościowy plac zabaw dla dzieci, strefa relaksu i gier, zagospodarowanie zieleni. Mają one sprzyjać integracji społecznej i będą skierowane do różnych grup wiekowych. Takich stref powstanie w naszym powiecie sześć.

W gminie Gościeradów dzięki ministerialnej dotacji powstaną trzy Strefy.

- Chcemy je zrobić w pobliżu placów zabaw. Zlokalizowane będą one przy szkołach w Księżomierzy, Liśniku Dużym i Gościeradowie. Będzie to dodatkowa atrakcja, ale przede wszystkim miejsce, które ma służyć poprawie kondycji fizycznej mieszkańców, a wiadomo, że im człowiek zdrowszy tym lepiej. Liczymy, że mieszkańcy będą z nich chętnie korzystać – mówi Mariusz Szczepanik, wójt gm. Gościeradów.

 

 

Warto również zaznaczyć, że oprócz „os”w centrum Gościeradowa, w okolicy targowiska, w tym roku powstanie także typowa siłownia plenerowa. Samorząd pozyskał na nią środki unijne za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej.

Annopolska Otwarta Strefa Aktywności ma być zlokalizowana na osiedlu przy ul. Leśnej.

- Bardzo cieszymy się, że nasza propozycja została zakwalifikowana do realizacji. Nasza strefa aktywności powstanie w sercu osiedla, dlatego mamy nadzieję, że z chętnymi do korzystania z niej nie będzie problemu. Mamy tam też boisko do koszykówki, siatkówki, więc stworzymy ładny kompleks sportowo-rekreacyjny – mówił po ogłoszeniu wyników naboru Wiesław Liwiński, burmistrz Annopola.

Z annopolską "osą" jest jednak problem, ponieważ w ramach ogłoszonego przetargu zgłosił się tylko jeden wykonawca zainteresowany realizacje tego zlecenia, a ponadto zażyczył sobie za to dwa razy więcej niż wynosi kosztorysowa wartość zadania. Annopolski magistrat w najbliższych dniach ma podjąć decyzję co w tej sytuacji robić.

Dwie strefy powstaną też w Kraśniku. Jedna miejska w starej dzielnicy na terenie boisk przy ul. Chopina, a druga budowana przez Spółdzielnię "Metalowiec" tuż za blokiem przy ul. Krasińskiego 3.

Powstanie tu siłownia plenerowa z bogatym wyposażeniem, plac zabaw m.in. z trampoliną, zestawem sprawnościowym, huśtawką i karuzelą oraz strefa relaksu z ławkami, stolikiem do szachów i stojakiem na rowery. Całość będzie ogrodzona.