Dożynki Powiatowe z galą disco polo na deser

Aktualności
Czcionka

Po gminnych świętach plonów przyszedł czas na dożynki powiatowe. Te odbyły się 2 września. Tym razem samorząd powiatowy zorganizował je wspólnie z Gminą Szastarka w Szastarce właśnie. Ich zwieńczeniem była gala disco polo z zespołem Weekend jako główną gwiazdą.

Świętowanie rozpoczęła msza dziękczynna w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Po niej korowód dożynkowy przeszedł na boisko szastarskiego Zespołu Szkół, gdzie odbył się dożynkowy festyn.

- Dożynki powiatowe to czas podsumowań zbiorów i tego co wydarzyło się w tym roku. To nie był do końca łaskawy rok. Ze względu na trudne warunki atmosferyczne, suszę, problemy z ASF, a także załamanie na rynku owoców, które przekłada się także na sytuację ekonomiczną całego powiatu. Rolnictwo jest taką gałęzią gospodarki, która jest dziedziną bardzo nieprzewidywalną, ale myślę, że trzeba dojrzeć do tego, że wszyscy ponad podziałami, a szczególnie my tutaj na terenach wiejskich, musimy się upominać o to, że jest to dla Polski gałąź gospodarki najważniejsza – przekonywał, rozpoczynając oficjalna część święta, starosta kraśnicki Andrzej Maj.

 

 

 

Uczestników dożynek przywitał także wójt gm. Szastarka Artur Jaskowski, a życzenia rolnikom złożyli poseł Wojciech Wilk, Magdalena Misiaszek w imieniu europosła Krzysztofa Hetmana, Anna Baluch w imieniu wiceministra Jarosława Stawiarskiego oraz dr Marek Kos przekazując pozdrowienia od marszałka Sławomira Sosnowskiego.

W międzyczasie odbył się obrzęd dzielenia dożynkowego chleba, który z rąk starostów dożynek Balbiny Rokosz i Rafała Ortyla otrzymali starosta Maj i wójt Jaskowski.

Podczas powiatowego święta plonów zabraknąć nie mogło oczywiście konkursu wieńców dożynkowych. Miano najpiękniejszego w powiecie wieńca tradycyjnego otrzymała propozycja Zespołu Ludowego z Księżomierzy, a w kategorii wieńca współczesnego pierwsze miejsce zajął wieniec przygotowany sołectwo Słodków.

Za najpiękniejsze stoisko promocyjne uznano natomiast to przygotowane przez Miasto i Gminę Annopol.

 

 

 

Dożynki były także okazją do nagrodzenia wyróżniających się rolników, wręczenia nagrody kulturalnej województwa lubelskiego, która powędrowała do Mariusz Dubiel ze Stróży, oraz rozstrzygnięcia konkursów powiatowych na najbardziej zadbane gospodarstwo rolne, najładniejszy ogródek przydomowy, najładniejszy Rodzinny Ogród Działkowy i najładniejszą działkę w ROD.

 

 

 

Po konkursowych rozstrzygnięciach i wyróżnieniach dla rolników przyszedł czas na występy artystyczne. Na scenie zaprezentowały się m.in. Kalina Folk, zespół Perłynka z Ukrainy, Orkiestra Dęta z Polichny i inne zespoły spod skrzydeł Gminnego Centrum Kultury w Polichnie. W ramach gali disco polo, którą poprowadził Jacek Mądrala z Polo TV, do wspólnej zabawy uczestników festynu zaprosiły Chilli, Rem Faza, B-QLL, Kordian i gwiazda wieczoru – grupa Weekend.

 

 

 

Nasze zdjęcia z części oficjalnej powiatowego Święta Plonów oraz zdjęcia Pawła Gąszczyka (Starostwo Powiatowe) z gali disco polo można obejrzeć tutaj.