Woda i ścieki stanieją od października

Aktualności
Czcionka

To pierwsza taka sytuacja w Kraśniku. Wszystko za sprawą zamian w prawie i wniosku KPWiK, który tę zmianę wykorzystał. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z przewidywaniami, nowe taryfy zaczną obowiązywać już na początku października.

Jakiś czas temu zmieniły się przepisy dotyczące zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Kiedyś zatwierdzali je radni na wniosek burmistrza. Teraz wniosek składany jest do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Ta instytucja zatwierdza taryfy na okres trzech lat, a niej jak do tej pory jednego roku.

Nowe taryfy dla KPWiK zostały zatwierdzone na początku września.

Wg. nich w pierwszym roku za metr sześcienny dostarczonej wody i odebranych ścieków mieszkańcy zapłacą łącznie 10,76 zł brutto (dotychczas było to 11,14 zł). W drugim roku obowiązywania taryfy (czyli od października 2019) będzie to 10,90 zł, a w trzecim 11,04 zł.

- Ceny które będą obowiązywać w ciągu trzech lat nie osiągną wysokości tych, które obowiązują do tej pory - powiedział prezes KPWiK  Waldemar Suchanek - Przyjmując średnie zużycie wody jakie jest w Kraśniku, czyli 3,2 m. sześć. na osobę, czteroosobowa rodzina zaoszczędzi ok. 58 zł - dodaje prezes.

Dlaczego KPWiK obniżył proponowane taryfy? Do tej pory musiał przy ich kalkulowaniu brać pod uwagę opłaty amortyzacyjne w związku z inwestycjami sfinansowanymi ze środków zewnętrznych. Nowe rozporządzenie w sprawie taryf z lutego tego roku dało możliwość nie wliczania amortyzacji do kosztów, z czego KPWiK skorzystał.

Wody Polskie zatwierdziły zaproponowane taryfy. Teraz muszą być opublikowane w Monitorze Polskim i po 7 dniach wejdą w życie. Władze szacują, że stanie się to na początku października.

- To bardzo dobra informacja dla mieszkańców, tym bardziej, że ta tendencja bez wzrostu będzie się utrzymywać przez trzy lata - powiedział podczas specjalnie zwołanej konferencji  burmistrz Mirosław Włodarczyk.