W weekend w Annopolu terytorialsi będą ćwiczyć taktykę

Aktualności
Czcionka

Lato to czas intensywnych szkoleń dla żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w której szeregach jest już kilkudziesięciu mieszkańców powiatu kraśnickiego. Na najbliższy weekend (15-16 września) mają oni zaplanowane intensywne zajęcia taktyczne. Zbyt daleko od domów nie będą na nie musieli jednak wyjechać, bo ćwiczyć będą m.in. na terenie opuszczonej fabryki w Annopolu.

W szkoleniu weźmie udział blisko 80 żołnierzy obrony terytorialnej z powiatu kraśnickiego, na co dzień odbywających służbę w 22 Batalionie Lekkiej Piechoty w Dęblinie.

- Będzie realizować programowe szkolenie z taktyki połączone z całonocnym bytowaniem. Ćwiczenia odbędą się m.in. na obiektach opuszczonej fabryki na terenie miasta Annopol. W ramach ćwiczeń taktycznych żołnierze będą doskonalić swoje umiejętności w zakresie, m.in. oznakowania terenu skażonego, bytowania w terenie, topografii oraz innych zajęć taktycznych na tego typu terenie. Podczas szkolenia nie będzie wykorzystywana amunicja i środki pozoracji pola walki. Nie wystąpią również żadne utrudnienia dla lokalnej społeczności – informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygada Obrony Terytorialnej .

 

 

Ćwiczenia taktyczne w terenie są jednym z najważniejszych elementów w systemie szkoleniowym terytorialsów.

- Pozwalają scalić podstawową wiedzę i umiejętności żołnierza OT. Szkolenia z taktyki realizowane są w stałym rejonie odpowiedzialności (SRO) danego batalionu tak, aby żołnierze mogli poznać teren i ludzi, których będą bronić i wspierać w czasie wojny lub w obliczu innych zagrożeń niemilitarnych takich jak katastrofy, czy klęski żywiołowe – dodaje kpt. Stanula.

22 Batalion Lekkiej Piechoty w Dęblinie liczy ponad 400 żołnierzy i wchodzi w skład 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Rejonem odpowiedzialności obejmuje powiaty: rycki, puławski, opolski, kraśnicki. Dowódcą batalionu jest ppłk. Sławomir Miazga.


Zobacz też:
Myśl o wojsku zawsze gdzieś była - mówi szer. Przemysław Mróz z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Już kilkudziesięciu mieszkańców powiatu kraśnickiego żołnierzami obrony terytorialnej


foto 2LBOT