Park Leśny w Kraśniku oficjalnie otwarty. Foto

Aktualności
Czcionka

Wcześniej był to po prostu zadrzewiony teren przez które wiodły „wychodzone” przez mieszkańców ścieżki. Jeśli zatrzymywali się na nim, to przede wszystkim amatorzy spożywania mocniejszych trunków na świeżym powietrzu. Teraz miejsce to zmieniło się w ciekawy, rekreacyjno-edukacyjny park, który chętnie odwiedzają całe rodziny. Dzisiaj oficjalnie otwarty został Park Leśny zlokalizowany przy ulic Szpitalnej w dzielnicy fabrycznej Kraśnika.

Park Leśny to jedna z 21 inwestycji wpisujących się w projekt rewitalizacji zieleni w mieście, na który samorząd pozyskał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

- Cieszę się, że to miejsce po modernizacji podoba się mieszkańcom, szczególnie tym najmłodszym. To pokazuje, że warto przestrzeń miejską zmieniać. Im więcej zieleni tym bardziej my czujemy się zdrowsi, a przy okazji pojawiły się tu różne elementy edukacyjne pozwalające poznawać przyrodę – podkreślał podczas dzisiejszego spotkania burmistrz Kraśnika Mirosław Włodarczyk.

W parku oprócz ścieżek, ławeczek, stolików i koszy znajdują się tablice informacyjne i edukacyjne na temat tego co to jest las, jakie rośliny i zwierzęta można w nim spotkać, jak się w lesie zachowywać. Wiele z nich ma formę puzzli lub zadań do wykonania w myśl zasady edukacja przez zabawę. Jego stałym elementem są też figury zwierząt, m.in. rodzina dzików.

 

 

Dzieci nowym parkiem są zachwycone. Podoba się on także leśnikom.

- Chwalimy i popieramy taką przyrodniczą edukację. Ważne jest to, by w każdym miejscu i przy każdej możliwej okazji mówić o lesie, o prawidłowym zachowaniu na jego terenie. Co prawda mieszkańcy mają go tutaj bardzo blisko, ale cieszymy się, że w tym parku, blisko bloków, idąc na zakupy czy do szkoły, przedszkola można o lesie poczytać – mówi Barbara Zielińska z Nadleśnictwa Kraśnik. - Las jest dostępny dla mieszkańców przez 24 godziny na dobę, o każdej porze roku. Zapraszamy do lasu jak najczęściej, bo tam można poznać prawdziwe piękno przyrody, tylko pamiętajmy o odpowiednim ubiorze, a przede wszystkim zachowaniu – dodaje przedstawicielka kraśnickiego Nadleśnictwa.

W dzisiejszym otwarciu parku oprócz burmistrz Mirosława Włodarczyka udział wzięli m.in. wiceburmistrzowie Marzena Pomykalska i Dariusz Lisek, wspomniani już leśnicy, a przede wszystkim przedszkolaki i mieszkańcy Kraśnika. Na uczestników wydarzenia czekały drobne upominki, poczęstunek, były też zabawki wyczarowywane z balonów oraz konkursy z nagrodami.

 

 

To jak wyglądało otwarcie Parku Leśnego oczami naszego fotoreportera możecie zobaczyć tutaj.