Minister Przedsiębiorczości odwiedziła Kraśnik. Z dziennikarzami spotkała się na terenie Strefy Ekonomicznej

Aktualności
Czcionka

Wczoraj na Lubelszczyźnie gościła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Spotykała się tutaj z przedsiębiorcami, ale i kandydatami Prawa i Sprawiedliwości w zbliżających się wyborach samorządowych. Jeden z jej przystanków miał miejsce w Kraśniku, a briefing dla dziennikarzy odbył się na terenie kraśnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Mam nadzieję, że robimy dobre porządki i dobre zmiany od dwóch lat i to przedsiębiorcy doceniają. Tuż pod Kraśnikiem spotkaliśmy się z grupą przedsiębiorców reprezentujących branże budowlaną, ale także przemysł ciężki, przemysł odlewniczy, branżę turystyczną, a zatem szeroką paletą. Jeden z tematów, który się powtarzał w rozmowach, to kwestia związana z regulowaniem należności od dłużników. To jest ten model, który w Polsce się zbyt często rozprzestrzenia, kredytowania się silniejszego podmiotu gospodarczego u słabszych, czyli zatory płatnicze – mówiła minister Emilewicz zaznaczając, że regulacje prawne, projekt ustawy, mające na celu zlikwidowanie tego problemu jest już po konsultacjach społecznych.

 Szefowa resortu przedsiębiorczości mówiła również, że firmy z tzw. ściany wschodniej są uprzywilejowane, bo w większym stopniu mogą korzystać z pomocy publicznej, ale ważne w tej mierze jest wsparcie ze strony samorządów.

- Bez dobrych radnych, prezydentów i burmistrzów trudno będzie tworzyć przestrzeń gospodarczą przyjazną dla przedsiębiorców, dlatego też spotykamy się dzisiaj z kandydatami do samorządów wszystkich szczebli, aby promować tych najlepszych, tych którzy rozumieją, że najbliższe lata będą zależały tak naprawdę od aktywności samorządów. O tego, czy samorządowcy będą w stanie stworzyć warunki ku temu, aby tworzyć dobre, wysoko płatne miejsca pracy. W przeciwnym razie tendencje migracyjne będą się tylko pogłębiać – przekonywała Jadwiga Emilewicz.

 

 

Wiceminister sportu i turystyki, poseł Jarosław Stawiarski zapewniał z kolei, że obecny rząd wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, czego przykładem jest konstytucja dla biznesu, natomiast rządy poprzedników, Platformy Obywatelskiej, kończyły się tylko na pustych obietnicach, a dowodem na to ma być tzw. „jedno okienko rejestracyjne”.

- Bardzo się cieszę, że pani minister jest w Kraśniku, tutaj na Strefie Ekonomicznej, która mam nadzieję dzięki nowym impulsom, które tworzy pani minister Emilewicz i nasz rząd premiera Mateusza Morawieckiego, zacznie tętnić życiem gospodarczym. Czekamy pani minister aby pani swoimi pomysłami wcielanymi w życie zrobiła z Polski Wschodniej, tak jak mówił przedwczoraj premier Kaczyński, nasz prezes, Bawarię Wschodu razem z Podkarpaciem i Małopolską – mówił poseł Jarosław Stawiarski.

W spotkaniu z dziennikarzami, oprócz już wspomnianych ministrów, udział wzięli także kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych z kandydatem na burmistrza Kraśnika Kazimierzem Chomą i kandydatką do Sejmiku Anną Baluch na czele.