Minister Inwestycji w Kraśniku o pomocy państwa w pozyskiwaniu nowych inwestorów

Aktualności
Czcionka

Przed dwoma dniami w Kraśniku gościła Minister Przedsiębiorczości i Technologii, a dzisiaj do naszego miasta zawitał Minister Rozwoju i Inwestycji. Jerzy Kwieciński spotkał się z Kazimierzem Chomą, kandydatem na burmistrza Kraśnika z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, i kandydatami na radnych różnych szczebli samorządów z list PiS. Na tle kraśnickiej Fabryki Łożysk Tocznych rozmawiali między innymi o współpracy państwa i samorządów w pozyskiwaniu nowych inwestorów.

- Kraśnik zawsze kojarzył nam się z przemysłem, ale chcielibyśmy, by pozycja Kraśnika jako ośrodka przemysłowego znacząco wzrosła. Już minęły te czasy, kiedy Fabryka Łożysk Tocznych, przed którą się znajdujemy, zatrudniała 9 tys. osób. Te czasy nie powrócą, ale to co na pewno możemy zrobić, to przyciągnąć o wiele więcej inwestycji. Zdajemy sobie sprawę jako rząd, że same samorządy wszystkiego nie udźwigną. Naszym celem jest między innymi zapewnienie dobrej sieci komunikacyjnej, czyli zapewnienie dostępności – mówił w Kraśniku minister Jerzy Kwieciński wspominając w tym kontekście budowę drogi ekspresowej S 19 i trasę kolejową Lublin – Stalowa Wola. - Chcemy, by droga S 19, jako droga północ – południe, nie tylko łączyła Rzeszów z Lublinem, ale żeby była nowym, trzecim korytarzem transportowym w Polsce i łączyła północ Europy, Kraje Nadbałtyckie, z południem Europy. Żeby szła aż do Grecji. To na pewno spowoduje zupełnie inną sytuację dla rozwoju miasta – przekonywał minister Kwieciński.

Na rozwój gospodarczy, łącząc różne ośrodki i pomagając przyciągnąć biznes, wpłynąć ma również modernizacja linii kolejowej Lublin – Kraśnik – Stalowa Wola.

- Musimy dbać o przyciągnięcie inwestorów krajowych i zagranicznych. Sam rząd tego nie zrobi, dużo zależy od samorządowców. Musimy przestawić tory myślenia samorządowców tutaj na Lubelszczyźnie na większe zwrócenie się w stronę biznesu, w stronę inwestorów i na stworzenie dobrych form współpracy. Dlatego tu jesteśmy. Jednocześnie mówimy, że rząd będzie pomagał dalej naszym miastom – zapowiadał Jerzy Kwieciński.

 

 

O chęci wykorzystania przychylności rządu do pozyskiwania inwestorów i nowej rzeczywistości jaka nastąpi po rozbudowie sieci komunikacyjnej mówił Kazimierz Choma.

- Droga Via Carpatia - S 19, jak również obwodnica, którą chcemy tutaj do połączenia strefy inwestycyjnej stworzyć, to są elementy poprawiające dostępność dla inwestorów, przedsiębiorców, dla których ten teren stanie się atrakcyjny. Wszystkich rozmów które w tej chwili prowadzimy nie będę zdradzał, ponieważ często biznes potrzebuję spokoju, nie lubi fleszy. Często jest tak, że jeśli informacja wyprzedza jakieś inicjatywy, to one upadają. Chciałbym jednak zapewnić mieszkańców, że intensywnie nad tym pracujemy, by powstał tu nowy zakład, który będzie przyszłościowy. Taki który będzie dawał dobre zarobki i do którego będą chcieli młodzi ludzie przyjeżdżać, a młodzi kraśniczanie nie będą chcieli wyjeżdżać, tutaj będą mieli swoje miejsce – zapowiedział Kazimierz Choma, kandydat na Burmistrza Kraśnika z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Korzystając z obecności ministra Kwiecińskiego zapytaliśmy go również o rządowy pomysł na problemu dużego wzrostu kosztów energii, rzędu nawet 60-70%, który uderza w przedsiębiorców. Mocno odczuwają go chociażby kraśnicka FŁT i Spółdzielnia Inwalidów „Jedność”.

- Problem z energią jest absolutnie zauważalny na poziomie krajowym. Z jednej strony ceny energii są wynikiem sił rynkowych, ale z drugiej strony nie chcielibyśmy jako rząd, by ten wzrost cen, jeżeliby by nastąpił, miał silny wpływ na naszą gospodarkę. Stąd jako rząd, a przede wszystkim Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, przygotowujemy specjalny pakiet wsparcia dla przemysłów energochłonnych. Nie jest to nic takiego nowego w Unii Europejskiej, bo w innych krajach jest on realizowany – przekonywał minister Kwieciński.

Jak wspomnieliśmy, w spotkaniu z ministrem Kwiecińskim przed kraśnicką fabryką udział oprócz Kazimierza Chomy wzięli również kandydaci z list Prawa i Sprawiedliwości na radnych różnych szczebli samorządu. Byli to Anna Baluch, Łukasz Skokowski, Roman Bijak i Jerzy Misiak.