W trosce o dzieci i seniorów. Podsumowano akcję „NIE nowotworom u dzieci” i projekt „Czerwony Guzik Życia”

Aktualności
Czcionka

W miniony wtorek, 16 października, w Zespole Szkół nr 2, odbyło się podsumowanie dwóch ważnych akcji i projektów realizowanych przez Powiat Kraśnicki. Jeden skierowany był do najmłodszych mieszkańców naszego powiatu, a drugi do seniorów i osób chorych. Oba cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Ten dotyczący dzieci, to ósma już edycja akcji profilaktycznej „NIE nowotworom u dzieci” prowadzonej przez Fundację Ronalda McDonalda, Starostwo Powiatowe oraz gminne samorządy. W jej ramach na naszym terenie przebadanych zostało już 2187 dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat z terenu powiatu. W tym roku badaniami objęto 239 dzieci.

W akcji chodzi o dokładną ocenę stanu narządów wewnętrznych dzieci oraz zdiagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości. U każdego dziecka wykonano pełne badanie ultrasonograficzne węzłów chłonnych szyi, tarczycy, narządów jamy brzusznej, a u chłopców dodatkowo moszny.

 

 

Samorządowcom oraz sponsorom prywatnym podczas wtorkowego spotkania podziękowała osobiście Katarzyna Nowakowska, dyrektor wykonawczy Fundacji Ronalda McDonalda, która z tej okazji przyjechała do Kraśnika. A akcję „NIE nowotworom u dzieci” wsparli: Starostwo Powiatowe, Przedsiębiorstwo Handlowe TOP CAR, P. H. Moto – Gama, Erkado, Veolia Wschód, Bank Spółdzielczy Ziemi Kraśnickiej, Nabor, Ekoland, Cegielnia Hoffmanowska, Zajazd „Marta” Pułankowice, Mela Cafe i Usługi Cateringowe Beata Węgrzyn, Kawiarnia Music Cafe, "Kamela" Producent mebli na wymiar oraz gminy Dzierzkowice, Wilkołaz, Trzydnik Duży, Szastarka, Gościeradów, Gmina Wiejska Kraśnik, Miasto Urzędów, a także SP ZOZ w Kraśniku.

 

 

Kolejnym przedsięwzięciem które podsumowano był pierwszy etap „Czerwonego guzika życia”. W jego ramach ponadto 135 starszych osób z Powiatu Kraśnickiego zostało w tym roku wyposażonych w tzw. bransoletki życia umożliwiające natychmiastowe połączenie z Centrum Zdalnej Opieki Medycznej i w razie potrzeby wezwanie pomocy lekarskiej. To forma tzw. teleopieki nad seniorami, coraz popularniejszej na Zachodzie.

 

 

Uczestnicy projektu nie tylko zostali wyposażeni we wspomniane urządzenia i przeszkoleni z ich użytkowania, ale w gminach Dzierzkowice, Trzydnik Duży i Zakrzówek odbyły się także latem warsztaty kulinarne, komputerowe, zajęcia fizjoterapeutyczne oraz wykłady psychologiczne. Zorganizowano również wyjazdowe warsztaty integracyjne.

 

 

Kraśnicki projekt ma pilotażowy oraz innowacyjny charakter i wywołał spore zainteresowanie innych samorządów na Lubelszczyźnie.

 

foto i info za Powiat Kraśnicki