Modlitwa, kwiaty pod pomnikami i wspomnienie o Lelku-Sowie. Kraśnik świętuje 11 listopada. Foto

Aktualności
Czcionka

W wielu miejscach w Powiecie Kraśnickim odbywają się dzisiaj obchody związane ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. W Kraśniku składa się na nie kilka różnych wydarzeń. Oficjalna część obchodów tradycyjnie miała miejsce na kraśnickim Rynku pod pomnikiem poświęconym Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

Zanim jednak mieszkańcy zgromadzili się na Rynku, odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Po niej pod pomnikami pamięci w starej dzielnicy miasta zostały złożone kwiaty.

 

 

Oficjalna część świętowania miała miejsce na rynku pod pomnikiem poświęconym marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Tu burmistrz Mirosław Włodarczyk i poseł Jarosław Stawiarski wygłosili okolicznościowe przemówienia. Burmistrz swoje poświęcił między innymi Stefanowi Lekowi-Sowie, pochodzącemu z podkraśnickiego Podlesia, zasłużonemu w walce o odzyskanie niepodległości, legioniście, kraśnickiemu parlamentarzyście z czasów dwudziestolecia międzywojennego.

 

 

Później nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów. Oprócz wspomnianych już burmistrza Włodarczyka, któremu towarzyszyli jego zastępcy, i posła Stawiarskiego, dokonali go również między innymi poseł i burmistrz elekt Wojciech Wilk, wicestarosta Mariusz Socha oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tadeusz Wojtak, radni, reprezentanci zaprzyjaźnionych z Kraśnikiem miast, kraśnickie firmy, instytucje, organizacji i stowarzyszenia oraz uczniowie szkół i przedszkolaki.

 

 

Uroczystości uświetniły strażacka orkiestra dęta i Kawaleria Kowalów z Borowa.

Po złożeniu wieńców z Rynku wystartowała IX Sztafeta Niepodległości (o niej napiszemy oddzielnie).

Wieczorem, od godz. 17:00, czekają nas jeszcze występy artystyczne w Centrum Kultury i Promocji

 

Nasze zdjęcia z oficjalnej części 11-listopadowych uroczystości w Kraśniku możecie zobaczyć tutaj.