Około 10 litrów krwi zebrano podczas Dni Kultury Zdrowotnej w Urzędowie

Aktualności
Czcionka

Tak jak zapowiadaliśmy kilka dni temu, przedwczoraj (29 listopada) w Urzędowie przeprowadzona została akcja zbiórki krwi. Wydarzeni to odbyło się w ramach Dni Kultury Zdrowotnej. Podobnie jak przed rokiem, zaproszenie by podzielić się „darem życia” spotkało się z dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy Urzędów, ale nie tylko.

W sumie do udziału w akcji krwiodawstwa zgłosiło się 30 osób, z czego 22 oddało krew. Dzięki temu zebrano 10 litrów krwi. Dodatkowo 3 osoby zarejestrowały się do jako dawcy szpiku. Zbiórkę przeprowadziło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, a w w tymczasowy punkt poboru krwi w czwartkowe przedpołudnie zamieniła się sala urzędowskiego Ośrodka Kultury.

 

 

Jak mówią pracownicy RCKiK niestety niezbyt chętnie oddajemy krew, która przecież jest najdrogocenniejszym darem, bowiem ratuje nasze życie. Dlatego bardzo ważne jest organizowanie tego typu akcji i zachęcanie do uczestnictwa w nich.

- Zainteresowanie osób chcących oddać krew było tu naprawdę duże. Jeśli w sumie uda się zebrać około 10 litrów krwi, jak to miało miejsce rok temu, to będzie to naprawdę duży sukces. Przyjmując bowiem przelicznik, że jedna jednostka krwi, czyli woreczek 450 ml, jest krwią pełną, którą my przecież nie leczymy pacjentów. Z takiego jednego worka krwi robimy trzy składniki: koncentrat krwinek czerwonych, koncentrat krwinek płytkowych i osocze. Jeden dawca pomaga więc trzem pacjentom i to jest warte podkreślenia. Wielkie dzięki dla oddających krew i dla urzędowskiego samorządu oraz Ośrodka Kultury za zorganizowanie tej akcji – powiedział nam w trakcie akcji doktor Piotr Cękiel, kierownik Oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kraśniku.

Zebrana w Urzędowie krew wykorzystana zostanie dla ratowania zdrowia i życia osób chorych oraz poszkodowanych w wypadkach drogowych.