Nowa radna w mieście, nowy radny w powiecie

Aktualności
Czcionka

W tym tygodniu nastąpiły pierwsze z zapowiadanych już przez nas zmian w Radzie Miasta Kraśnik i w Radzie Powiatu Kraśnickiego. Mandaty radnych objęli odpowiednio Wioletta Wilkos i Tadeusz Dziurda.

Wioletta Wilkos zajęła w Radzie Miasta Kraśnik miejsce Piotr Janczarka, który pod koniec listopada został powołany przez burmistrza Wojciecha Wilka na zastępcę burmistrza. To oznaczało konieczność rezygnacji z mandatu radnego. W tej sytuacji komisarz wyborczy na wolne miejsce w Radzie wskazał kolejną osobę, jeżeli chodzi o liczbę uzyskanych głosów podczas październikowych wyborów, z listy komitetu Porozumienie i Rozwój w okręgu nr 3, czyli Wiolettę Wilkos. Nowa radna ślubowanie złożyła i objęła mandat podczas czwartkowej (27 grudnia) sesji Rady Miasta Kraśnik.

 

 

W RMK pozostaje jeszcze jeden wakat. Przypomnijmy, że swojego mandatu nie objął Krzysztof Staruch (kandydowała w wyborach z listy Prawa i Sprawiedliwości), który został starostą kraśnickim. Jego mandat też został już wygaszony, ale do jego następcy, Marka Kowalskiego, nie dotarło jeszcze powiadomienie komisarza wyborczego w tej sprawie.

Zmiana w składzie Rady Powiatu Kraśnickiego wynika z kolei z rezygnacji z mandatu radnego Eugeniusza Pelaka (PiS). Jest on lubelskim wicekuratorem oświaty, a przepisy zabraniają łączenia tej funkcji ze sprawowaniem mandatu radnego. W RPK zastąpił go Tadeusz Dziurda (ślubowanie złożył podczas sesji w dn. 28.12.2018 r.) i co ciekawe taka zmiana miała już miejsce w minionej kadencji samorządu. Wtedy radny Pelak z mandatu zrezygnował, bo rozpoczynał pracę w Lubelskim Kuratorium Oświaty.

 

 


Zobacz też:
Pierwsza sesja Rady Powiatu. Przewodniczącym Rady Jarosław Czerw, starostą Krzysztof Staruch
Kraśnik. Burmistrz Wojciech Wilk powołał I Zastępcę Burmistrza i Sekretarza Miasta