Rządowe dotacje na przebudowę kilku dróg w Powiecie Kraśnickim. Wczoraj podpisano umowy

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wczoraj w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim nastąpiło podpisanie umów na modernizację dróg ze wsparciem środków z programu Fundusz Dróg Samorządowych. Na razie chodzi o wnioski składane przez samorządy jeszcze w ubiegłym roku. Umowy na dwie takie inwestycje podpisali przedstawiciele władz Powiatu Kraśnickiego. Kolejne dwa zadania będą realizowały gminy Zakrzówek i Wilkołaz.

Pierwsze z powiatowych zadań, na które pozyskano dofinansowanie, dotyczy przebudowy drogi powiatowej nr 2724L Ostrów – Rudnik w gm. Wilkołaz. Prace maja być prowadzone na nieco ponad 3 km odcinku, a pozyskana na ten cel dotacja to niemal 700 tys. zł. Koszt całego zadania oszacowany został na niespełna 1,4 mln zł, więc dofinansowanie jest na poziomie 50%. W ramach inwestycji odnowiona zostanie nawierzchnia i utwardzone zostaną pobocza.

Druga z powiatowych inwestycji to przebudowa drogi powiatowej nr 2701L w gminach Gościeradów i Dzierzkowice. Ze środków Funduszu Dróg Samorządowych na to zadanie ma zostać przeznaczone prawie 1,8 mln zł, a koszt całego przedsięwzięcia szacowany jest na około 3,6 mln zł. Ta inwestycja zakłada modernizację nawierzchni na odcinku od Dzierzkowic do Księżomierzy i przebudowę chodników. Przebudowane zostaną także dwa skrzyżowania, w Dzierzkowicach Rynku i w Ludmiłówce. Powstać mają tam ronda.

 

W tym miejscu w Dzierzkowicach zamiast standardowego skrzyżowania ma powstać rondo.

 

Umowy ze strony Powiatu Kraśnickiego podpisali w tej sprawie starosta Andrzej Rolla i wicestarosta Karol Rychlewski, przy kontrasygnacie skarbnik Zofii Skórskiej, a ze strony rządowej wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

- Jesteśmy jednym z dwóch powiatów, który otrzymał dofinansowanie na dwie inwestycję. Wysokość dofinansowania ze środków funduszu wynosi 50 %. Łączny koszt realizacji obu zadań to prawie 5 mln zł - podkreśla starosta Andrzej Rolla.

W obu przypadkach w sfinansowaniu wkładu własnego na te zadania samorząd powiatowy mają wesprzeć gminy na terenie których inwestycje będą realizowane.

O pieniądze z FDS wystarał się także m.in. samorząd gminy Zakrzówek. Chodzi o przebudowę prawie kilometrowego odcinka drogi gminnej w miejscowości Sulów. Pozyskano na ten cel prawie 382 tys. zł, co stanowi 50% kosztów inwestycji. W jej ramach położone zostanie 10 cm warstwy wyrównawczej, 20 cm podbudowy i 8 cm właściwej warstwy asfaltu. W zakresie prac jest także utwardzenie poboczy kruszywem po obu stronach drogi oraz jedno aktywne przejście dla pieszych.

- Dzięki tym środkom dokończymy remont tej drogi – zapowiada wójt gm. Zakrzówek Józef Potocki.

Dofinansowanie na inwestycję drogową z FDS otrzyma także gmina Wilkołaz. Dotacja dotyczy drogi Kolonia Zalesie - Ewunin i w Ewuninie o długości 5,8 km. Dotacja wyniesie 865 tys. zł.

Na liście rezerwowej w ramach tego pierwszego rozdania środków z FDS są na razie wnioski Gminy Gościeradów (droga Suchodoły – Liśnik, odc. 0,9 km, dotacja 173 tys. zł) i Miasta Kraśnik (IV etap przebudowy ul. Kwiatkowickiej, odc. 388 m, dotacja 685 tys. zł), ale jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że i one w najbliższych miesiącach zostaną uwzględnione do realizacji.