Leśnicy zwalczają chrabąszcze i osnuję gwiaździstą z powietrza. Uwaga na okresowy zakaz wstępu do lasu

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Pod koniec kwietnia zapowiedzieliśmy, że w naszym regionie na terenach leśnych prowadzone będą zabiegi agrolotnicze. Poinformowały o nich zarówno Nadleśnictwo Kraśnik, jak i Nadleśnictwo Gościeradów. Akcja skierowana jest przeciwko chrabąszczom (Nadleśnictwo Kraśnik i Nadleśnictwo Gościeradów) i osnuji gwiaździstej (Nadleśnictwo Gościeradów). Dzisiaj opryskiwane były m.in. tereny położone między Dzierzkowicami, Kraśnikiem i Urzędowem. Przez najbliższe 2 tygodnie będzie więc obowiązywał zakaz wstępu do lasu na wybranych jego obszarach.

- Chrabąszcze wyrządzają szkody zarówno w lasach, jak i uprawach rolnych. Ich pędraki uszkadzają korzenie, natomiast postacie dorosłe żerują na liściach drzew liściastych – tłumaczyła na naszych łamach w kwietniu Barbara Zielińska z Nadleśnictwa Kraśnik.

Osnuja gwiaździsta to z kolei gatunek owada z rzędu błonkoskrzydłych, będący jednym z ważniejszych szkodników sosny zwyczajnej.

W pierwszych informacjach termin oprysków określono bardzo ogólnie na maj, ale do tej pory pogoda nie sprzyjała takim zabiegom. Teraz poprawiła się na tyle, że można je wykonywać.

 

 

Jeżeli chodzi o Nadleśnictwo Kraśnik agrolotnicze zabiegi zwalczające chrabąszcze zaplanowane są w leśnictwach Dąbrowa Bór (kompleks Wyżnica KRA2), Mosty (KRA1), Zwierzyniec (KRA4), Wrzelowiec (KRA8). W związku z tym do 7 czerwca obowiązuje okresowy zakaz wstępu do lasu w tych leśnictwach.

Na terenie Nadleśnictwa Gościeradów antyowadowa akcja również ma być przeprowadzona w maju. Opryski z powietrza będą prowadzone na terenie leśnictwa Kotówka, Dąbrowa, Budy i Brzoza, czyli łącznie na powierzchni 2185,90 ha

Jeżeli chodzi o zwalczanie chrabąszczy, to oprysk przeprowadzany jest przy użyciu środka Mospilan 20 SP. Z osnówką leśnicy walczyć będą natomiast środkiem Ikar 95 SE.

 

 

Jak informują leśnicy, na obszarach objętych zabiegiem zwalczającym zabrania się: wstępu do lasu (bezpośredniego przebywania na zagrożonym terenie), zbioru runa leśnego (przez okres 14 dni od wykonania zabiegu), wypasu bydła na pastwiskach zlokalizowanych w pobliżu strefy objętej opryskiem oraz pojenia zwierząt gospodarskich w zbiornikach wodnych zlokalizowanych w pobliżu strefy objętej opryskiem.

Wszelkie pytania w sprawie zabiegów agrolotniczych prowadzących na terenie Nadleśnictwa Kraśnik można kierować pod nr tel.: 81 825 20 41 wew.16, a na terenie Nadleśnictwa Gościeradów pod nr. tel. 15 838 11 74.

Poniżej mapki obszarów na których zaplanowane są zabiegi agrolotnicze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grafiki za Nadleśnictwo Kraśnik i Nadleśnictwo Gościeradów.