Kraśnik coraz bliżej obligacji

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Emisja miejskich obligacji zaplanowana została jeszcze w ubiegłym roku, gdy uchwalany był budżet miasta. Teraz przyszedł czas na kolejny etap czyli wyłonienie emitenta.

Obligacje wyemitowane zostaną po raz pierwszy. Do tej pory miasto korzystało tylko z kredytów, dotacji i pożyczek by, poza własnymi środkami, finansować inwestycje na swoim terenie. Obecny burmistrz Wojciech Wilk zdecydował się na ruch z wypuszczeniem obligacji.

- Z emisji obligacji korzystają już inne lubelskie samorządy i jest to jeden ze sposobów na pozyskanie środków na inwestycję lub spłatę zadłużenia - tłumaczy.

W lutym Rada Miasta przyjęła specjalną uchwałę, na podstawie której można było rozpocząć procedurę związaną z emisją obligacji.

Wg. niej miasto może wyemitować 10.000 obligacji o wartości 1000 zł każda, dzięki czemu przy pełnej emisji miasto pozyska 10 mln zł, które będzie mogło przeznaczyć np. na inwestycje. Obligacje podzielone mają być na 5 serii, które różnić się będą datą wykupu: począwszy od roku 2025 na 2029 roku skończywszy.

Oferta zakupu obligacji będzie skierowana do indywidualnych adresatów, jednak ich liczba nie przekroczy 149.

Jaki będzie koszt emisji zależy od ofert jakie na zaproszenie miasta złożyli oferenci. Termin na to mieli do 5 czerwca - zgłosiło się ich trzech. Zwycięski podmiot, który złożył najkorzystniejszą ofertę, zajmie się organizacją, prowadzeniem i obsługą emisji miejskich obligacji.