Nowe Muzeum idzie w górę. Wystawa na ułańskie święto otwarta

Aktualności
Czcionka

W tym roku jeszcze w starym budynku, ale w przyszłym roku jest szansa, że świętowanie setnej rocznicy powstania 24 Pułku Ułanów odbywać się będzie w nowej siedzibie pułkowego muzeum. Przy okazji otwarcia wystawy obejrzeliśmy jak idą prace przy inwestycji na ul. Piłsudskiego.

Wystawa została otwarta w niedzielę o godz. 9.00 w obecności kraśnickiego starosty Andrzeja Rolli, sekretarz miasta Grażyny Lejwody-Ćwik, rodzin kraśnickich ułanów, wojskowych i sympatyków kraśnickiego pułku.

W porównaniu do ubiegłorocznej pojawiło się kilka nowych rzeczy związanych z kraśnickimi ułanami.

Jak mówił kierujący kraśnicką placówką Zdzisław Winkler zaprezentowane w skromnych progach budynku przy ul. Piłsudskiego eksponaty to jedynie niewielka część tego, co znajduje się w zasobach kraśnickiego muzeum. Niestety obecnie nie ma szans, by pokazać je szerzej.

Tak się stanie, gdy zakończy się inwestycja związana z nowym budynkiem. Jak mówił przedstawiciel muzeum prace postępują zgodnie z planem. Obecnie trwają prace przy fundamentach i budowie piwnic, w których znajdą się muzealne magazyny. Do końca roku powinien stanąć zamknięty budynek.

Przy okazji otwarcia wystawy zajrzeliśmy na miejsce budowy by zobaczyć jak obecnie wygląda postęp prac. Jak teraz wygląda muzeum można zobaczyć na naszych zdjęciach.

Co ciekawe przy wykonywaniu prac rozbiórkowych przy muzealnym budynku zabezpieczono fragment filara z literą "V", pochodzącą od słowa victoria - zwycięstwo, którym Niemcy w czasie II wojny oznaczali budynki, w których funkcjonowały niemieckie urzędy i firmy, by podtrzymać ducha walki swojego narodu. Na szczęście okazało się to niespełnioną propagandą.