Ułańskie Dni Kraśnika. Upamiętniono żołnierzy z naszego Pułku

Aktualności
Czcionka

Świętowanie drugiego dnia rozpoczęto tradycyjnie mszą św. w intencji mieszkańców i żołnierzy 24 Pułku Ułanów. Odbyła się ona w asyście kompanii honorowej 10 Brygada Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka, która kultywuje tradycje naszego pułku.

Po mszy świętej odbyła się dalsza część uroczystości pod pomnikiem poległych ułanów, którą prowadził Marek Rusek, prezes Koła Koleżeńskiego 24 Pułku Ułanów. Głos zabrali m.in. marszałek Jarosław Stawiarski, burmistrz Wojciech Wilk i starosta Andrzej Rolla.

Nie zabrakło też m.in. weteranów brygady generała Maczka, ich rodzin, przedstawicieli dowództwa wojsk, które czerpią z tradycji tej znanej bojowej jednostki, w której walczyli nasi ułani w czasie II wojny światowej.

Uhonorowano także wojskowymi odznaczeniami trzech działaczy kraśnickiego Koła Koleżeńskiego: Jerzego Cichockiego, Marka Ruska i Karola Wojtaszka.

Na ręce kierujące kraśnickim muzeum Zdzisława Winklera byli żołnierze przekazali obraz generała Maczka, który zawiśnie w kraśnickiej placówce.

Pod pomnikiem z nazwiskami poległych ułanów złożono następnie wiązanki kwiatów oraz znicze.

Wśród kilkunastu osób i organizacji, które złożyły hołd żołnierzom z Kraśnika był m.in. wójt Mszany Dolnej, w której w 1939 roku nasi ułani stoczyli krwawą bitwę.

Podczas uroczystości grupa rekonstrukcyjna z Majdanu Obleszcze w gm. Szastarka oficjalnie otrzymała imię pierwszego szwadronu 24 Pułku Ułanów otrzymując m.in. proporzec w barwach pułku.

Po uroczystościach w asyście konnych ułanów z Borowa i kraśnickiej orkiestry OSP przemaszerowano na żołnierski obiad do Szkoły Podstawowej nr 1. A mieszkańcy ruszyli na militarny piknik, na którym można było zajrzeć do wnętrza czołgu Leopard, zasiąść za kierownicą militarnych pojazdów czy zobaczyć jak kiedyś prezentowali się żołnierze różnych formacji w pełnym rynsztunku.

Kto nie był może zobaczyć jak wyglądały te uroczystości na naszych zdjęciach.