Festiwal Singera zaprosił do synagogi

Aktualności
Czcionka

Ta impreza co roku zaskakuje kraśniczan. Tak też jest w tym roku. Organizatorzy część imprez tego dwudniowego święta związanego z Izaakiem Singerem zaplanowali bowiem w synagodze.

W sobotę po południu można było zwiedzić kraśnickie zabytkowe synagogi. Przez lata, te obiekty będące obecnie własnością Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego były niedostępne dla zwiedzających. W tym roku, dzięki uprzejmości nowych władz FODZ, można do synagog wejść.

 

Nic więc dziwnego, że grupy, które co kilkadziesiąt minut zwiedzały to miejsce były pełne. Po tym miejscu oprowadzał je Mariusz Bieniek, nauczyciel, historyk i znawca historii kraśnickich Żydów. Można było dowiedzieć się jak przedstawiciele narodu żydowskiego trafili do naszego miasta i jak zmieniała się ich pozycja i znaczenie. Pan Mariusz opowiedział także co nieco o samych synagogach - ich historii i praktycznym funkcjonowaniu w żydowskiej społeczności.

Po zwiedzaniu na rynku otwarto natomiast symboliczną instalację „Terytorium Pamięci”, autorstwa Stefanii Jabłońskiej, nawiązującej m.in. do postaci z książek Singera. Będzie ją można oglądać także w niedzielę do godz. 17.00. Nie zabrakło też festiwalowej gazety: "Sztukmistrza Kraśnickiego". Wieczorem można było obejrzeć spektakl "Opowieści z bramy" oraz film fabularny "Sztukmistrz z Lublina" ze specjalnie spolonizowaną wersją.

Kto nie było może wirtualnie zwiedzić kraśnickie synagogi dzięki naszym zdjęciom.

Jutro drugi dzień festiwalu. Poniżej szczegółowy program.

DZIEŃ II (14 LIPCA - niedziela)

16.00 – 17.00 Parada artystów i mieszkańców na trasie Synagoga - Rynek, zakończona wspólnym zdjęciem i happeningiem „Ulica Singera”

17.00 - 19.00 Poznaj synagogę w Kraśniku. Miejsce: Synagoga (wejścia do budynku z przewodnikiem co 30 minut). Tym razem przewodnikiem będzie dr Dominik Szulc.

19.30 „Przyjaciele Sztukmistrza”. Rynek. Spektakl plenerowy z muzyką na żywo, fragmentami opowiadań Singera, historiami lokalnymi, z elementami cyrku, akrobatyki powietrznej, tańca, teatru ognia. W spektaklu biorą udział artyści z Polski, Ukrainy, Izraela, Gambii, Szwajcarii.

 W razie niepogody spektakl plenerowy będzie realizowany w Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku.