Trwa wycinka drzew i wyburzanie budynków. Ruszyła budowa S19

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Pod koniec czerwca rozpoczęły się prace związane z budową drogi ekspresowej S 19, która przebiegać ma przez teren Powiatu Kraśnickiego. Na razie dotyczą one odcinka od końca planowanej obwodnicy Kraśnika do planowanej obwodnicy Janowa Lubelskiego.

W maju poinformowaliśmy, że Wojewoda Lubelski zezwolił na budowę pierwszego z sześciu odcinków S19 pomiędzy Lublinem a granicą z woj. podkarpackim. Wydana decyzja dotyczy 18-kilometrowego odcinka trasy na południe od Kraśnika.

 

 

 

Ciężki sprzęt pod koniec czerwca wjechał już na plac budowy. Zobaczyć można go między innymi w pobliżu Polichny w okolicy skrzyżowania drogi krajowej nr 19 z drogą prowadzącą w kierunku miejscowości Potok Stany. Prowadzona jest wycinka drzew oraz wyburzane są budynki znajdujące się w pasie drogowym „eski”.

 

 

 

Wykonawcą budowy tego odcinka jest firma Strabag. Koszt realizacji zaplanowanych prac to blisko 390 mln zł.

Wydanie przez wojewodę zgody na rozpoczęcie budowy to nie tylko zielone światło dla wykonawcy. Oznacza ona również przejęcie na mocy prawa na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości przeznaczonych na pas drogowy oraz zatwierdzenie podziału nieruchomości pod ten pas. Niestety nie wszyscy właściciele przejętych nieruchomości zostali poinformowani o tym jak będą wyglądać dalsze kroki związane z szacowaniem wartości wywłaszczanych nieruchomości. Tych mają dokonywać biegli pracujących na zlecenie wojewody. Na placu budowy spotkaliśmy jednego ze zdezorientowanych mieszkańców, który przekonywał nas, że nie został poinformowany, że należący do niego las będzie karczowany, nie było go przy wycenie i nie wie ile drzew zostało wyciętych i jak oszacowana została ich wartość.

 

 

Kilka dni temu poprosiliśmy rzecznika prasowego Wojewody Lubelskiego i lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o wyjaśnienie jak te procedury powinny wyglądać, ale do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Poniżej przypominamy wirtualna przejażdżkę tym odcinkiem przygotowaną przez Transprojekt Gdański w ramach Koncepcji Programowej.